› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Temat na weekend: wyrzucamy 2 mln ton jedzenia rocznie!

› rozwój i edukacja ponad rok temu    16.10.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Temat na weekend: wyrzucamy 2 mln ton jedzenia rocznie!

Dzisiaj ulicami Elbląga miał przejść Strajk Żywności w wykonaniu przedszkolaków i uczniów. Niestety pogoda nie dopisała, przez co przemarsz został odwołany. Warto jednak zastanowić się czy Światowy Dzień Żywności wpływa na naszą świadomość, ile jedzenia marnujemy.

Każdego roku, w obchody święta włączają się przedszkola i szkoły. Podejście, aby uświadamiać dzieci o szacunku do jedzenia jest działaniem długofalowym. Wychowanie przyszłych pokoleń kształtując w nich z prawidłowe podejściem daje szansę, że coraz mniej jedzenia będzie trafiać do śmietników. A wbrew powszechnej opinii jest z tym jest ogromny problem.

Pomimo iż w wielu polskich rodzinach występuje bieda, a dzieci są niedożywione, u innych jedzenie i tak trafia do śmietnika. W sumie w kraju wyrzucamy około 2 milionów ton jedzenia rocznie! Według prezesa Federacji Polskich Banków Żywności, moglibyśmy wyżywić tym 2 miliony ludzi.

Kolejną szokująca liczbą jest 60 procent - taka część naszego społeczeństwa przyznaje się do tego, że marnuje żywność. Skoro przyznają się do tego świadomie, to znaczy że co jest nie tak. Powodów dla tej sytuacji jest wiele.

Jedną z nich, a za razem podstawową jest fakt, że kupujemy za dużo. Zdecydowanie więcej, niż potrzebujemy. Najlepiej jest wcześniej racjonalnie planować zakupy. A zdecydowanie jeszcze lepiej jest pójść na zakupy, kiedy nie jesteśmy głodni. Psycholodzy już wielokrotnie potwierdzili w badaniach, że będąc głodnymi kupujemy zdecydowanie więcej niż w rzeczywistości potrzebujemy.

Ponadto warto sprawdzać, czy jedzenie które przechowujemy nie ma zbliżającego się terminu jego trwałości. W ten sposób unikniemy przeterminowania produktów, które zwykle trafiają do śmietnika. Do tego dochodzi również mądre przyrządzanie posiłków – w ilości takiej, aby zjeść wszystko. A jeżeli już zostaje, należy je wykorzystać przy następnym posiłku – np. kolejnego dnia.

Jest też kolejna przykra informacja – w minionym, 2014 roku banki żywności wydały 47 tysięcy ton produktów i półproduktów, które otrzymały osoby potrzebujące. Pokazuje jak dużo osób jest głodnych i potrzebuje wsparcia w formie jedzenia. Wśród tych osób są m.in. bezdomni, rodziny wielodzietne, osoby starsze i niepełnosprawni.

Zdarza się Wam wyrzucać jedzenie? Najcześciej z jakiego powodu?

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ pick
ponad rok temu ocena: 60%  1
Dzięki ustawie o zdrowym żywieniu ze stołówek będziemy wyrzucać jeszcze więcej jedzenia.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.