› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

To będą kosmiczne Turbinalia. Rozmowa z Weroniką Wójcik (+ program święta studentów PWSZ)

› bieżące ponad rok temu    30.05.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
2 zdjęćTo będą kosmiczne Turbinalia. Rozmowa z Weroniką Wójcik (+ program święta studentów PWSZ) fot. Marcin Mongiałło

W tym roku Turbinalia, czyli święto studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, potrwają dwa dni. Tradycyjnie rozpoczną paradą studentów, która odbędzie się już dziś, 30 maja (czwartek). Postanowiliśmy porozmawiać z Weroniką Wójcik, przewodniczącą Rady Studentów PWSZ w Elblagu (studiuje filologię polską ze spacjalizacją dziennikarstwo i nowe media), a jednocześnie jedną z organizatorów święta elbląskich studentów.

Marcin Mongiałło: Ile wynoszą koszty takiej imprezy? Czy nie mieliście problemów finansowych związanych z organizacją tak dużego wydarzenia?

Weronika Wójcik: W tym roku miasto bardzo dużo nam pomogło. Otrzymaliśmy od miasta kwotę 20 tys. zł i pomoc w organizowaniu sceny. Tak na dobrą sprawę własnych kosztów nie ponieślismy aż tak wiele. Dużo zapewnili nam sponsorzy. Jedna firma sfinansowała nam koszulki, Piekarnia Warmińska da nam chleb na grillowanie. Zbieramy pieniądze z różnych źródeł. Koszt całego wydarzenia oscyluje w granicach 60 do 70 tys. zł.  

Dlaczego zaprosiliście Mesajah z zespołem?

Uważamy, że jest dosyć znanym wykonawcą, szczególnie że w roku ubiegłym grał w filmie i jego utwór dosyć często pojawiał się w radiu. Zresztą, pytaliśmy studentów, kogo chcieliby zaprosić. Przeprowdziliśmy wśród nich ankietę. Wiadomo, że studenci mają bardzo różnorodne upodobania. Na liście znajdowały się i siostry Godlewskie, i Krzysztof Krawczyk, i Bajm, Lady Pank itp. Naprawdę trafić w ich gust w 100% jest bardzo trudno. Wybór padł na Mesajah. To muzyka lekko wpadająca w ucho. Poza nim także będzie można usłyszeć rocka – to elbląska formacja Blind Box, która mieliśmy okazję słuchać nie tak dawno na finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszym mieście. Będzie także disco polo, dosyć popularne ostatnio. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jesteście Radą Studentów?

Jesteśmy Radą Studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Jest to szesnastka ludzi. Jest to całkowicie nowa rada. Powstała w listopadzie 2018 roku. Na jej czele stanęłam ja. Jest z nami także Magda Fedak  – wiceprzewodnicząca z ramienia Instytutu Pedagogczno-Językowego i Marta Stanisławowska, która jest z nami w radzie dopiero od miesiąca.

Regulaminowo mamy zapis, że do rady powinny wchodzić cztery osoby z każdego instytutu, natomiast wiadomo, że nie zawsze tak jest. Instytut Pedagogiczno-Językowo zazwyczaj dominuje, bo tam jest tych chętnych zawsze bardzo wielu, natomiast u informatyków znaleźc kogoś jest czasem bardzo ciężko. W tej chwili mamy jednak regulaminową szesnatskę.  

Skąd pomysł kosmosu jak elementu wyróżniającego tegoroczne Turbinalia?

Niech wypowie się na ten temat Magda, Ona jest poniekąd pomysłodawczynią tego naszego kosmosu. 

Magda Fedak: Nie chcemy słabej imprezy. chcemy, żeby była mocna!

Weronika Wójcik: Prywatnie ja z Magdą interesujemy się kosmosem, żywo dyskutujemy o NASA i różnych innych rzeczch, stąd zrodził sie pomysł, że fajnie by było zrobić tematyczną imprezę.  

Marta Stanisławowska: Kiedy pierwszy raz przyjechałam do Elbląga (z Morąga  –  przyp. red.), to jak usłyszałam nazwę Turbinalia, to pierwsze, co przyszło mi do głowy to właśnie kosmos. 

Wielkie Żaków Grillowanie odbędzie się tak jak w latach ubiegłych? Czy w tym roku będzie jakaś modyfikacja? Z tego co wiem, organizacji tego wydarzenia podjął się Elbląski Klub Szefów Kuchni.

Tak. Wielkie Żaków Grillowanie różni się w tym roku tym, że po pierwsze robimy Master Chefa grillowania przy współpracy z Elbląskim Klubem Szefów Kuchni i ten Klub sponsoruje nam nagrody, Do wygrania mamy dwudniowy staż pod okiem profesjonalnych kucharzy, a za drugie i trzecie miejsce będą zestawy kuchenne (noże, oliwa itp.).

Nowością w tym roku jest Wielka Walka Instytutowa o Puchar PWSZ. Cztery instytury wystawiają sześcioosobowe drużyny i te drużyny wezmą udział w kosmicznych zmaganiach, sprawdzających nie tylko umiejętności fizyczne, ale także umysłowe. Konkurencji jest około sześciu. 

Czy wszyscy mogą uczestniczyć w święcie elbląskich studentów? Czy wszystkie wydarzenia są otwarte dla ludzi spoza PWSZ?

Na Wielkie Żaków Grillowanie przychodzą co roku uczniowie szkół średnich, motocykliści. My ich częstujemy grochówką wojskową i mogą oczywiscie z nami zostać i się bawić, choć z z zasady jest to impreza zamknięta, tylko dla studentów. Natomiast w piątek może przyjść każdy. Na naszym facebookowym profilu pojawiają się pytania, czy są orgraniczenia wiekowa. Odpowiadam: nie ma żdanych ograniczeń! Może przyjść każdy. 

Czy oprócz występów tych zespolów będą przewidziane jakies inne atrakcje, np. grillowana kiełbaska? 

Oczywiście, na terenie naszej imprezy będzie i alkohol, i grill, i kebab, i lody i wata cukrowa, a więc całe zaplecze gastronomiczne. Będzie także stanowisko kolorów holi, więc będzie punkt z proszkami, które będzie można zakupić. Rozstawi się także Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu z miejscem, w którym będziemy mogli dokonać pomiaru ciśnienia krwi itp. Najprawdopdobniej będzie także fotobudka. 

Czy produkty gastronomiczne – mam tu na myśli m.in. piwo i kiełbaskę – będą dostępne w przystępnych cenach? 

Tak, oczywiście Ceny będą dostosowane do studenckiego portfela.

Dziękuję za bardzo rozmowę i życzę udanych Turbinaliów!

Rozmawiał: Marcin Mongiałło

 

Plan Turbinaliów 2019 w Elblągu

 

30 maja, czwartek

 • 12.00 – Pochód ulicami Elbląga

Pochód barwnie ubranych młodych ludzi wyruszy o godzinie 12.00 z okolic gmachu PWSZ na Alei Grunwaldzkiej. Zakończenie przemarszu odbędzie się na terenie akademika na ulicy Wspólnej. Korowód przejdzie ulicami: Żeromskiego, Wojska Polskiego, Mickiewicza, Grobla Świętego Jerzego, Grota-Roweckiego, 12 Lutego, Nowowiejską oraz Górnośląską. Trasa będzie więc inna niż w latach poprzednich. 

 • 12.30 – Wręczenie kluczy do miasta
 • 14.00 – Wielkie Żaków Grillowanie – przywitanie studentów i grochówka na dobry początek
 • 14.30 – Master Chef Grillowania
 • 16.00 – Wielka Walka Instytutowa
 • 17.30 – Zabawa, wspólne biesiadowanie
 • 22.00 – Zakończenie Wielkiego Żaków Grillowania
 • 22.00 – After party w Yolo Club


31 maja, piątek (parking przy PWSZ w Elblągu, al. Grunwaldzka)

 • 17.30 – Uroczyste powitanie studentów
 • 18.10 – Koncert Blind Box
 • 19.05 – Koncert Sakin Ol
 • 20.00 – Koncert DiscoSanFrancisco
 • 20.45 – Koncert Mesajah z zespołem
 • 22.30 – After party w Yolo Club

Mesajah (właściwie Manuel Rengifo Diaz) to polski wokalista, wykonujący muzykę reggae, dancehall i raggamuffin. Jego ojciec jest z pochodzenia Peruwiańczykiem, a matka Polką. Do jego największych przebojów należą "Każdego dnia", "Lepsza polowa" i "Szukając szczęścia" (gościnnie wystąpił w nim Kamil Bednarek). Ten ostatni ma ponad 40 mln wyświetleń na YouTube.

Posłuchaj jednego z największych przebojów Mesajah.

 • To będą kosmiczne Turbinalia
 • To będą kosmiczne Turbinalia
ilość zdjęć 2 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.