› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Twoje dziecko cierpi na kolki? Poznaj ich przyczyny

› zdrowie i uroda 9 miesięcy temu    9.10.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Twoje dziecko cierpi na kolki? Poznaj ich przyczyny

Kolki u niemowląt i związane z nimi długotrwałe, wieczorne płacze, zazwyczaj rozpoczynają się w 3-4 tygodniu życia i trwają nawet do 6 miesiąca. Zobacz, co może je powodować i w jaki sposób można zmniejszyć ich ryzyko.

Nie ma jednego sposobu, żeby ustrzec się kolki u niemowlęcia, ponieważ nie ma tylko jednej jedynej przyczyny tej dolegliwości. Co do genezy kolek zdania lekarzy są podzielone. Jedni uważają, że głównym powodem wieczornych płaczów jest dojrzewający układ pokarmowy dziecka, drudzy, coraz liczniejsi, wskazują na jego niedojrzałe zmysły i układ nerwowy. 

Możliwe przyczyny kolki u niemowląt
 

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że kolka ma ścisły związek z dietą mamy karmiącej, jednak badania nie potwierdziły tej zależności. Wiadomo jednak, że kolki mogą być objawem problemów z brzuszkiem, wywołanych np. rozkładaniem cukru zawartego w mleku mamy i w efekcie nadmierną produkcją gazów. Niekiedy przyczyną kolek może być niewłaściwa technika karmienia piersią – dziecko zbyt łapczywie ssie i połyka powietrze, które uwięzione w brzuszku, powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Zdarza się, że kolki u niemowląt, szczególnie jeśli są połączone ze zmianami skórnymi albo obecnością śluzu w kupce niemowlęcia, świadczą o alergii pokarmowej, jednak, aby potwierdzić to przypuszczenie, konieczne jest wykonanie dalszej diagnostyki pod okiem specjalisty. Znacznie częściej lekarze tłumaczą kolkę tym, że dziecko ma już na tyle sprawny układ nerwowy, że odbiera coraz więcej bodźców, i jednocześnie na tyle niedojrzały, że jeszcze nie umie sobie z nimi poradzić . Być może właśnie dlatego kolki pojawiają się dopiero pod koniec pierwszego miesiąca życia, a nie już od pierwszego dnia, kiedy noworodek niewiele jeszcze widzi i słyszy.

Jak pomóc płaczącemu maleństwu?
 

Żeby zapobiegać atakom kolki, warto zapewnić dziecku możliwie dużo spokoju i bliskości. Warto jak najwięcej je nosić w ciągu dnia, mocno przytulone, z buzią wtuloną w twoją klatkę piersiową. Warto także zrewidować swój sposób karmienia. Zbyt krótkie sesje przy piersi mogą prowadzić do tego, że maleństwo zdąży wypić wyłącznie tzw. mleko I fazy, o mniejszej zawartości tłuszczu, za to większej ilości węglowodanów. To może prowadzić do nadmiernej fermentacji cukrów w jelitach i bolesnych wzdęć. Należy także skonsultować technikę przystawiania dziecka do piersi z doradcą laktacyjnym, który wyeliminuje podstawowe błędy.

Już w trakcie ataku kolki u wielu dzieci sprawdzają się ciepłe okłady na brzuszek, np. z ogrzanej żelazkiem pieluszki tetrowej lub bambusowej bądź z użyciem specjalnego termoforka (należy uważać, aby nie poparzyć maluszka), delikatne masaże, a także cierpliwe noszenie i tulenie. 

Czy to kolka, czy High Need Baby?
 

Kolka to ataki nieutulonego płaczu u zdrowego niemowlęcia, które pojawiają się pod koniec pierwszego miesiąca życia, powracają minimum trzy razy w tygodniu i mijają samoistnie. Jeśli ataki płaczu pojawiają się już od pierwszych dni po narodzinach, mówimy o tzw. High Need Baby, czyli wymagającym dziecku. Szacuje się, że kilkoro dzieci na sto, to właśnie takie wymagające i płaczliwe maluchy, które na wszystkie bodźce reagują z dużo większą intensywnością i potrzebują dużo więcej bliskości rodziców niż statystyczny bobas. Ich potrzeby wynikają z ich temperamentu, a nie niedojrzałości, dlatego w przypadku High Need Baby rodzicom pozostaje tylko zaakceptować zachowanie swojego dziecka i nauczyć się zaspokajać jego potrzeby.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Grizlina
9 miesięcy temu 1
Główną przyczyną jest po prostu neidojrzały układ pokarmowy. Im dziecko starsze, tym jest lepiej, a jelita zaczynają pracować bezawaryjnie. Wystarczy mieć pod ręką leki takie, jak Viburcol, delicol i probiotyki.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.