› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Ty też możesz pomóc! Ruszyła akcja Szlachetna Paczka 2014

› bieżące ponad rok temu    29.11.2014
Paweł Makowski
komentarzy 2 ocen 10 / 100%
A A A
Ty też możesz pomóc! Ruszyła akcja Szlachetna Paczka 2014 fot. www.szlachetnapaczka.pl

Szlachetna Paczka to akcja ogólnopolska, dzięki której już od wielu lat najuboższe rodziny w naszym kraju otrzymują pomoc. Również w Elblągu od kliku lat Szlachetna Paczka z powodzeniem wspiera najuboższych. O początkach akcji w naszym meście i o tym, w czym tkwi jej siła, rozmawialiśmy z Urszulą Skrzypak-Krupą, Koordynatorem Regionalnym projektu.


Jakie były początki Szlachetnej Paczki w Elblągu? Kiedy po raz pierwszy podjęto decyzję o organizacji tej akcji w naszym mieście?

Jeżeli chodzi o dokładne początki SzP w Elblągu nie posiadam niestety takiej informacji, ponieważ podczas pierwszych edycji nie mieliśmy jeszcze systemu informatycznego i wszystko odbywało się bardziej spontanicznie i na znacznie mniejszą skalę. Na pewno odbywa się ona już czwarty rok.

Kto jest koordynatorem akcji Szlachetna Paczka 2014 w Elblągu?

Elbląg został podzielony na dwa rejony Elbląg Północ oraz Elbląg Południe, którymi opiekują się liderzy. Elbląg Północ – Michalina Dulny; Elbląg Południe – Mateusz Kołodziejski. Ponad to w tym roku mamy również w Elblągu Koordynatora Regionalnego, a więc osobę która koordynuje pracę kilku (w tym przypadku 7 rejonów). Warto również zauważyć, iż w tym roku powstał również rejon w Pasłęku, gdzie jest 7 Wolontariuszy.

Ilu wolontariuszy zadeklarowało swoją pomoc w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w naszym mieście? Czy osoby, chcące zostać wolontariuszami mogą jeszcze zgłaszać swoją chęć pomocy?

W 2010 roku był jeden rejon i aż dwie wolontariuszki, z czego na przestrzeni czterech kolejnych lat mamy już 2 rejony oraz 40 Wolontariuszy. Rekrutację prowadzimy zawsze od sierpnia do połowy października, zatem w tym roku nie ma już możliwości przyłączenia się jako Wolontariusz, jednak zapraszamy w przyszłym roku.

Jakie działania przewidują Państwo na czas kampanii Szlachetnej Paczki, która trwa od 22 listopada do 13-14 grudnia?

22 listopada na Placu Jagiellończyka odbył się happening z okazji otwarcia bazy rodzin, w ciągu całej kampanii nastawiamy się raczej na działanie bezpośrednie – Wolontariusze działają w swoim środowisku lokalnym, chodzą do szkół, nawiązują kontakt z firmami. O możliwości zostania darczyńcą informujemy również poprzez nasze lokalne media. Aktualności dotyczące SzP w Elblągu można śledzić na naszym fanpage na facebooku: Szlachetna Paczka Elbląg.

Czy Szlachetna Paczka 2014 różni się od poprzednich edycji? Jeśli tak, to czym?

W tym roku szczególnie dbamy o to, aby pomocą zostały objęte tylko te rodziny, które wcześniej nie były włączone do projektu. Naszym głównym założeniem jest mądra pomoc, a więc taka, która nie uzależnia, ale daje impuls do zmiany. Tym co wyróżnia każdą edycję są oczywiście ludzie. Pojawiają się nowi Wolontariusze z nowymi pomysłami i entuzjazmem, a Ci, którzy już brali udział w Paczce dzielą się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami. Co roku staramy się robić wszystko lepiej i z większym zaangażowaniem.

Jak Pani myśli, co sprawia, że Szlachetna Paczka rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem? Gdzie tkwi sekret jej powodzenia?

Coraz większe zainteresowanie SzP jest zasługą wielu działań. W ciągu ostatnich kliku lat jest ona szeroko komentowana w mediach, angażują się z nią ludzie ze świata kultury, sportu, celebryci – co już samo w sobie jest bardzo dobrą reklamą. Jednak moim zdaniem o sukcesie Paczki decydują przede wszystkim zaangażowani w nią ludzie oraz zdobywane przez 14 lat doświadczenie. Na to, co dzieje się przez obecne trzy tygodnie kampanii Szlachetnej Paczki pracujemy przez cały rok.

Istotne jest to, że każde pojawiające się przeciwności traktujemy jako szansę, nawet mówimy, że „nie ma problemów, są wyzwania", czyli tak naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych, o czym przekonujemy się podczas finału. Dla mnie osobiście sekretem powodzenia Paczki są ludzie – otwarcie rodzin którym pomagamy, zaangażowanie wolontariuszy oraz wielkie serca darczyńców, którzy naprawdę niesamowicie angażują nie tylko siebie ale nierzadko rodzinę i znajomych w przygotowanie paczki.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ONA
ponad rok temu ocena: 50%  2
Biedni ludzi często się wstydzą dlatego my (wolontariusze) docieramy do ludzi potrzebujących poprzez osoby i instytucje otaczajace je. Czasem ludzie nie chcą naszej pomocy ale po rozmowie z nami (wolontariuszami) zgadzają się na nią. Po otrzymaniu pomocy niektórzy wracają do nas by pomagać jako wolontariusze.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pfff
ponad rok temu ocena: 0%  1
Biedni ludzie w domach siedza glodni bo sie wstydza a te nieroby tylko lapy xale zycie wystawiaja...
odpowiedz oceń komentarz 0 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.