› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Udane wakacje z biurem podróży. Garść informacji, jak uniknąć przykrych niespodzianek

› moda i styl życia ponad rok temu    31.07.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Udane wakacje z biurem podróży. Garść informacji, jak uniknąć przykrych niespodzianek fot. www.kikadejuku.com

Jeśli planujesz spędzić urlop, korzystając z usług biura podróży, postaraj się zawczasu sprawdzić parę informacji, tak by pięknie przedstawiona wycieczka z katalogu nie okazała się niewypałem lub co gorsza koszmarem. Niestety ostatnie lata i dni pokazują, że nie każde biuro podróży jest fachowcem w swojej branży i nie zawsze należy ufać proponowanym ofertom. Dlatego, zanim wyruszysz na letnie wojaże, dobrze przyjrzyj się, z kim ów urlop spędzisz.

Zacznij od znajomych 
Ich pochlebne opinie to dobra rekomendacja. Wypytaj, z jakiego biura korzystali, jak oceniają organizację, czy mieli jakieś problemy. Zajrzyj też na fora internetowe, np. www.gazeta.pl/turystyka (zakładka – podyskutuj) lub na www.opinie-turystyczne.pl, i zapytaj internautów, co wiedzą na temat wybranego biura. Ich opinie są oczywiście ważne, ale nie poprzestawaj na nich. Sprawdź biuro na własną rękę. Podpowiadamy, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy.
 
Sprawdź biuro
Najpierw upewnij się, czy biuro podróży jest wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych jako organizator imprez. Ewidencję prowadzą marszałkowie województw. Możesz zadzwonić do urzędu właściwego dla siedziby biura – do wydziału sportu i turystyki – napisać e-maila albo sprawdzić tę informację w rejestrze dostępnym w Internecie na stronie http://turystyka.crz.mg.gov.pl. Zapytaj pracownika urzędu, czy na to biuro były skargi dotyczące hoteli lub rezydentów.
 
Dowiedz się też, od kiedy biuro jest ubezpieczone. Każdy organizator wycieczek ma obowiązek wykupić polisę ubezpieczającą działalność. Gwarantuje ona, że w razie problemów firma ubezpieczeniowa opłaci twój powrót do kraju. Ważne jest jednak, od kiedy biuro ma polisę.
 
Są one bowiem wystawiane na 12 miesięcy, a nie na rok kalendarzowy. Może się okazać, że w okresie, kiedy chcesz wyjechać, ważność polisy wygaśnie.
 
Sprawdź także organizatora w Biurach Informacji Gospodarczej np. w Krajowym Rejestrze Długów (www.krd.pl) czy InfoMonitorze (www.infomonitor.pl). Takie biura mają informacje, czy operator jest zadłużony, a jeśli tak, to na jaką kwotę i z jakimi płatnościami zalega. Aby skorzystać z rejestru długów, powinnaś, po zalogowaniu się, podać numer NIP biura lub agencji. Możesz też szukać po numerze REGON. Sprawdzenie jest płatne – w zależności od biura kosztuje od 40–70 zł.
 
Uwaga! 
Jeśli kupujesz wycieczkę, korzystając z pośrednictwa portalu turystycznego, zapytaj, jakie biuro ją organizuje i zanim wpłacisz pieniądze, sprawdź je.
 
Poznaj szczegóły oferty
Nie da się wszystkiego przewidzieć. Możesz jednak zrobić wszystko, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Po pierwsze – dokładnie zapoznaj się z umową (są tam opisane tzw. warunki uczestnictwa). Niewiele z nas to robi. Zwykle w biurze podpisujemy umowę od razu, bez czytania. A to błąd. Jeśli nie chcesz czytać w biurze, poproś o wzór umowy do domu. Gdy masz jakieś wątpliwości, wyjaśnij je z pracownikiem biura.
 
Przede wszystkim zwróć uwagę na:
  •  Miejsce zakwaterowania. Nie polegaj wyłącznie na ofercie katalogowej, bo ta zawiera sformułowania, które mają na celu przyciągnięcie twojej uwagi. Dlatego warto zasięgnąć informacji w różnych miejscach, np. na stronach poświęconych opiniom o hotelach (www.holidaycheck.pl, www.oceniacz.pl).
  • Dopytaj, co oznacza np. blisko plaży, czy przy hotelu nie ma lotniska. Warto też sprawdzić, na jakie dodatkowe koszty musisz być przygotowana, np. czy klimatyzacja i leżaki są w cenie wycieczki, czy dodatkowo płatne.
  • Liczba i rodzaj posiłków. Oferty proponują różne warianty – np. samo śniadanie (BB), śniadanie i obiadokolacje (HB) albo all inclusiv. Warto sprawdzić, czy w tej ostatniej opcji rzeczywiście wszystko jest za darmo, może się bowiem zdarzyć, że np. za niektóre napoje (głównie alkoholowe) trzeba będzie dopłacać.
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.