› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Uprawnienia emerytalne nauczycieli

› bieżące ponad rok temu    12.06.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Uprawnienia emerytalne nauczycieli fot. archiwum elblag.net

Emerytury przysługujące nauczycielom w tym również nauczycielom wygaszanych gimnazjów budzą ogromne emocje. Dotyczy to świadczeń przyznawanych na podstawie art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela oraz art. 21 ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS , która wchodzi w życie 1 października 2017r.

Kto może skorzystać z tych przywilejów

Z uprawnień przewidzianych w ustawie obniżającej wiek emerytalny, a także Karcie Nauczyciela mogą skorzystać nauczyciele, którzy:

  • przed 2009 r. pracowali przynajmniej 30 lat, w tym 20 lat wykonywali pracę nauczycielską w szkolnictwie (a nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – pracowali przynajmniej 25 lat, w tym 20 lat wykonywali pracę nauczycielską w szkolnictwie specjalnym) oraz

  • przed 1 października 2017 r. osiągnęli obniżony wiek emerytalny 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), a nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego, odpowiedniego dla daty urodzenia ubezpieczonego, albo

  • od 1 października 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. osiągną wiek obniżony, czyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

jeżeli do 31 sierpnia 2018 r.:

  • rozwiążą stosunek pracy na swój wniosek albo

  • ich stosunek pracy zostanie rozwiązany lub wygaśnie z przyczyn dotyczących pracodawcy .

Do 31 sierpnia 2018 r. muszą złożyć wniosek o emeryturę żeby skorzystać z tego prawa.

Nauczyciele mogą przejść na emeryturę z Karty Nauczyciela również wtedy, gdy ich stosunek pracy zostanie rozwiązany lub wygaśnie, gdyż nie mogą być zatrudnieni w gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018 lub 2018/2019 ze względu na zmiany organizacyjne, które spowodują wygaszenie kształcenia w gimnazjum.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że okoliczności rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy związane z wygaszaniem kształcenia w gimnazjum można uznać za tożsame z okolicznościami dotyczącymi pracodawcy, które określa Karta Nauczyciela.

Oznacza to, że nauczyciel, z którym zostanie rozwiązany stosunek pracy lub którego stosunek pracy wygaśnie do 31 sierpnia 2018 r. w związku z wygaszaniem kształcenia w gimnazjum i który złoży wniosek o emeryturę z Karty Nauczyciela do 31 sierpnia 2018 r. – też nabędzie uprawnienia do emerytury nauczycielskiej na podstawie Karty Nauczyciela (o ile spełnił pozostałe warunki wymagane do przyznania tej emerytury).

Należy pamiętać o tym, że emeryturę nauczycielską można przyznać wyłącznie nauczycielowi, który ma rozwiązane wszystkie stosunki pracy w charakterze nauczyciela.

Gdy nauczycielowi już przyznano emeryturę po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego

Emeryturę z Karty Nauczyciela można przyznać wyłącznie tym nauczycielom, którym nie została przyznana emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego (obniżonego lub podwyższonego). Oznacza to, że nauczyciel nie może uzyskać emerytury z Karty Nauczyciela, jeżeli ma już ustalone prawo do emerytury powszechnej.

Monika Górecka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.