› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

W 3 dni pani Edyta zebrała ponad 500 maseczek! Poznajcie dzielną elblążankę

› bieżące ponad rok temu    20.03.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 5 / 100%
A A A
Edyta Fogiel-Czurakowska podczas pracyEdyta Fogiel-Czurakowska podczas pracy fot. Adrianna Kuzko

Ponad 500 maseczek ochronnych w niecałe 3 dni – aż tyle udało się zebrać Edycie Fogiel-Czurakowskiej, inicjatorce akcji ich szycia przez elblążanki. To jednak wciąż za mało, ponieważ tyle wynosi obecnie dzienne zapotrzebowanie w placówkach medycznych, a liczba ta stale rośnie.

Edyta Fogiel-Czurakowska jest właścicielką pasmanterii znajdującej się przy ul. 1-go Maja 30 w Elblągu. Pierwszy post dotyczący szycia maseczek ochronnych zamieściła na Facebooku we wtorek, 17 marca. Dzień później w swojej pasmanterii rozdawała chętnym materiały i wzór do szycia, zatwierdzony przez szpital.

Sam pomysł na akcję wyszedł z żartu. Uszyłam ozdobne maseczki dla znajomych, umieściłam zdjęcie na Facebooku i wtedy ktoś się zgłosił. Dalej samo poszło i odzywały się kolejne osoby, przedstawiciele różnych placówek. Nie mogłam odmówić

– informuje Edyta.

Do tej pory Edyta Fogiel-Czurakowska zmobilizowała do pomocy już około 30 osób. Sama też szyje, po pracy, gdzie od kilku dni wydaje kolejnym chętnym osobom materiały potrzebne do wykonywania maseczek, usiłując w międzyczasie zakupić kolejne. Tu pojawia się problem, ponieważ flizeliny, bawełny i gumy brakuje w hurtowniach.

Panie z hurtowni obiecały, że na poniedziałek je dla mnie odłożą, o ile będą miały. Dziś miały dwie dostawy, ale bez flizeliny i gumy

– podkreśla właścicielka pasmanterii.

Jak będę miała materiały, to we wtorek znów rozdam, jak nie, to będziemy szyły z prześcieradeł. Nie poddajemy się. Skonsultowałam to z Weroniką Chomacką, koordynatorką akcji wspierającej Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Powiedziała, żeby szyć, z czego się da. Zapotrzebowanie jest nawet na maseczki jednorazowe, które szyjemy z flizeliny

– dodaje.

Wojewódzki Szpiotal Zespolony, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu, kliniki weterynaryjne, apteki – to tylko niektóre z miejsc, do których trafiają maseczki dostarczane do pasmanterii.

Osoby chcące wesprzeć akcję Edyty Fogiel-Czurakowskiej mogą kontaktować się z nią przez fanpage pasmanterii na Facebooku, gdzie na bieżąco zamieszcza informacje dotyczące dni, w które można odebrać materiały do szycia lub przynieść gotowe maseczki.

Adrianna Kuzko

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 9
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ewa
ponad rok temu ocena: 0%  2
Kochane krawcowe byłe Trusowskie i aktuelne. Jeśli nie macie czasu same pomóc w szyciu a macie zbędne materiały to przynieście do Pani Edyty. A może też sklepy i hurtownie z Materiałami pomogą. Pozdrawiam I brawa dla Pani.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Halina
ponad rok temu ocena: 0%  1
pani Edytko dzwonila do mnie córki koleżanka i prosiła aby część maseczek dostarczyć do szpitala na żeromskiego to jest taka prośba
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.