› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

W Elblągu brak pigułki "dzień po" bez recepty, ale w Pasłęku lekarz przepisze ją "za złotówkę"

› bieżące 11 miesięcy temu    4.08.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 5 ocen 0 / 0%
A A A
W Elblągu brak pigułki

25 maja bieżącego roku Sejm RP przegłosował nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. W myśl noweli wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne będą dostępne na receptę. Oznacza to, że na receptę będzie także pigułka ellaOne (tzw. pigułki "dzień po"), którą od 2015 r. osoby powyżej 15. roku życia mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.

24 czerwca 2017 prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która weszłą w życie 23 lipca. Od tego dnia wsyzstkie leki antykoncepcyjne są dostępne na receptę.

Najbardziej kontrowersyjny zapis nowelizacji dotyczył sprzedaży tzw. pigułki "dzień po" tylko na receptę. Aby nie dopuścić do zapłodnienia, pigułkę należy przyjąć do 72 godzin po stosunku, przy czym wraz z upływem czasu zmniejsza się też skuteczność jej działania.

Tabletka ellaOne zawiera wielokrotnie większą dawkę hormonalną, która negatywnie może wpłynąć szczególnie na młody organizm, niż stosowane powszechnie środki antykoncepcyjne

- argumentowała wiceminister  zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

W odpowiedzi na zmiany prawa w zakresie dostępności do antykoncepcji awaryjnej niektórzy lekarze postanowili pomóc kobietom w uzyskaniu (tanio i szybko) recepty na pigułkę. Na portalu LekarzeKobietom.pl można przeczytać następujące oświadczenie:

Grupa kilkudziesięciu lekarzy w Polsce zdecydowała się wystawiać recepty kobietom w ramach niniejszej akcji. Recepty wydajemy pro publico bono/za symboliczna złotówkę/rezygnując z naszej części opłaty za wizytę w gabinecie prywatnym.
Najwięcej lekarzy zgłosiło się w Warszawie. Zatem osobom z tego miasta i okolic zapewniamy szybką i bezproblemową pomoc. Mam jednak nadzieję, że będziemy się rozprzestrzeniać.

Jednocześnie zachęcam do wpisywania w komentarze poradni gdzie udało się Państwu bez problemu otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjna. Niech to forum służy też do wymiany lokalnych informacji.

Najbliższy od Elbląga gabinet, w kórym można uzyskać receptę w ramach akcji "Lekarze Kobietom" znajduje się w Pasłęku. Organizatorzy akcji przekazują namiary na lekarzy osobom bezpośrednio zgłaszającym się w sytuacji awaryjnej.

Co myślicie o powyższej akcji? Czy uważacie, że jest potrzebna? Czy nie kłóci się z Waszym sumieniem?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nick
11 miesięcy temu 5
powiedział pleba co płaci za miłość
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anonimek1
11 miesięcy temu ocena: 0%  4
No to niezła "reklama" dla lekarza z Pasłęka...
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kissssss
11 miesięcy temu ocena: 0%  3
nwo może też niestety ciutke polecieć nasionka jak się czek podnieci mocno
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ waga
11 miesięcy temu ocena: 27%  2
Najpierw bara bara bez zobowiązań, a później "dzień po".
odpowiedz oceń komentarz 4 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nwo
11 miesięcy temu ocena: 86% 1
a Ty zazdrościsz czy co? do twojej informacji w czasie bara bara może również gumka pęknąć więc wypadki chodzą po ludziach. Nie podoba ci się pigułka po ? to jej nie bierz.. jaki kuźwa problem mają z tym ludzie jak się nie podoba to nie bierzcie a nie ograniczacie ludziom wolność wyboru. Co może zamiast tego do kościoła lecieć i opłacać tych czarnych oszustów? pier@#$$ ciemnogród.
oceń komentarz 12 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.