› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

W jaki sposób zainteresować uczniów przyrodą i ekologią? Interaktywnie, w terenie i z nagrodami

› rozwój i edukacja ponad rok temu    6.04.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
W jaki sposób zainteresować uczniów przyrodą i ekologią? Interaktywnie, w terenie i z nagrodami

4 kwietnia wystartowała V edycja Akademii Przyjaciół Pszczół – programu edukacyjnego dla szkół podstawowych, który w innowacyjny sposób uczy dzieci, jak chronić pszczoły. W tym roku realizowany jest pod hasłem „Lea i magiczny kryształ”.

Celem programu Akademia Przyjaciół Pszczół jest popularyzacja wiedzy o pszczołach. W tegorocznej edycji dla uczniów klas I-III przygotowana została inspirująca gra planszowa, zaś dla dzieci z klas IV-VII nowoczesna platforma grywalizacyjna, która jest źródłem wielu zadań i materiałów edukacyjnych.

Uczniowie wcielą się w rolę Strażników Akademii Przyjaciół Pszczół i pomogą tajemniczemu trzmielowi z przyszłości – Lei. W magicznym krysztale obejrzą smutną perspektywę przyszłości – świat, w którym pszczołom brakuje pożywienia, a ludziom wielu produktów codziennego użytku. Zadaniem uczniów jest pomóc Lei w powrocie na łąkę pełną kwiatów. Biorąc udział w grywalizacji dzieci mają szansę zmierzyć się z innymi zespołami i wygrać nagrody, zarówno indywidualne, jak i zespołowe.

Pszczoły pełnią kluczową rolę w naszym ekosystemie. Z 470 gatunków występujących w naszym kraju aż 222 zagrożone są wyginięciem. Jedną z głównych przyczyn ich wymierania jest brak pożywienia. Pomóc może im każdy, dlatego chcemy, aby dzieci od najmłodszych lat wiedziały, dlaczego pszczoły są ważne dla środowiska, co im zawdzięczamy i co możemy dla nich zrobić

– mówi Katarzyna Dytrych, przyrodniczka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, w ramach którego
powstała Akademia Przyjaciół Pszczół.

W programie mogą wziąć udział uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych z całej Polski. Dostęp do platformy z grą planszową i materiałami edukacyjnymi może otrzymać każdy nauczyciel, który zarejestruje się pod adresem: app.pomagamypszczolom.pl

Szczególnie nauczyciele przyrody, biologii, nauczania wczesnoszkolnego oraz wychowawcy w świetlicach znajdą tam wiele ciekawych zadań i materiałów przyrodniczych. Wszystkie pomysły na zajęcia lekcyjne spełniają wymagania podstawy programowej różnych etapów nauczania w szkołach podstawowych. Zaletą zaproponowanych zajęć jest to, że są wśród nich takie, które można realizować nie tylko w klasach szkolnych, ale także w terenie. Materiały zostały opracowane w sposób, który uczy dzieci wrażliwości przyrodniczej i zachęca do angażowania się w aktywności na rzecz ochrony pszczół.

Dzięki grze i towarzyszącym jej zajęciom uczniowie poznają różnorodność świata pszczół i wybrane gatunki tych owadów, dowiedzą się, co jest potrzebne pszczołom do życia i jakie produkty im zawdzięczamy. Zbadają także, na czym polega zapylanie i jaką rolę w tym procesie odgrywają pszczoły. Program pomoże im rozpoznawać wybrane gatunki roślin dostarczające owadom pyłek i nektar.

Akademia Przyjaciół Pszczół realizowana jest już po raz piąty. W poprzednich edycjach wzięło udział ponad 2000 placówek oświatowych a nauczyciele zadeklarowali, że jest to najlepszy przyrodniczy  Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, realizowany od 2011 r., inspiruje lokalne społeczności do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół w Polsce poprzez tworzenie Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Inicjatorem programu jest ZT „Kruszwica” S.A.

Dlaczego tak ważne jest pomaganie pszczołom?

Szacuje się, że pszczoły odpowiadają za 76 proc. światowej produkcji żywności. Na 100 gatunków roślin uprawnych, które stanowią 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły (dane ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa - Food and Agriculture Organization, FAO). Fakt, iż na naszych stołach mogłoby zabraknąć wielu owoców i warzyw, miałby wpływ na nasze zdrowie ale także na gospodarkę. Dzięki pszczołom mamy m.in. pomidory, jabłka, maliny, śliwki, porzeczki, czosnek, tymianek, borówki amerykańskie ale również rośliny uprawne, które stanowią paszę dla zwierząt – np. lucernę. Największej troski wymagają pszczoły nieudomowione, bo to właśnie one zapylają najwięcej roślin. Opieką i zapewnieniem pożywienia dla pszczół miodnych zajmują się pszczelarze. Pszczoły wolnożyjące nie posiadają opiekunów i dlatego to takie ważne, aby każdy z nas zapewniał im pożywienie sadząc w swoich ogródkach i na balkonach rośliny bogate w pyłek i nektar. Listę takich roślin można znaleźć na pomagamypszczolom.pl/baza-wiedzy

Kontakt do eksperta programu:
Kasia Dytrych, tel.: 502-515-662, mail: kasia.dytrych@pomagamypszczolom.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.