› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Waga w ciąży - na co musisz się przygotować?

› zdrowie i uroda ponad rok temu    30.10.2015
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Waga w ciąży - na co musisz się przygotować?

Już za kilka miesięcy powitasz na świecie upragnione maleństwo. Jednak ciąża to nie tylko radość oczekiwania, ale także konieczność wyjątkowej troski o nasze ciało. Wiele kobiet obawia się, że w ciąży przybędzie im zbyt wielu dodatkowych kilogramów, które potem trudno będzie zrzucić. Jak odżywiać się tak, by nie przytyć ponad miarę, a jednocześnie nie szkodzić dziecku?

Waga w ciąży w naturalny sposób musi rosnąć. To, ile przytyjesz, zależy od wielu czynników. Ważnym z nich jest początkowa masa ciała. Kobiety ważące niewiele przytyją nawet kilkanaście kilogramów, zaś otyłe - tylko kilka. Dla zdrowia i dobrej kondycji najlepiej jest oczywiście zwalczyć nadwagę jeszcze przed zajściem w ciążę.

Nie warto przesadnie zamartwiać się o przyrost wagi, bo może to doprowadzić do zaburzeń odżywiania i powodować dyskomfort psychiczny, a to na pewno nie sprzyja dobrej kondycji mamy i nienarodzonego dziecka.

W pierwszym trymestrze ciąży waga kobiety może nawet nieznacznie spadać. Nie jest to niepokojący objaw, jeśli przyszłą mamę męczą nudności, wymioty i brak apetytu. Warto jednak wspomnieć o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę. W pierwszych trzech miesiącach ciąży kobieta tyje ok. 2-3 kg, w kolejnych trymestrach przyrost wagi jest szybszy.

Istotnym czynnikiem, który wpływa na to, ile przytyjemy w ciąży, jest sposób naszego odżywiania. Niestety wciąż często pokutuje pogląd, że przyszła mama powinna jeść za dwoje. Nic bardziej mylnego: płód otrzymuje wystarczająco dużo pożywienia, jeśli kobieta odżywia się normalnie. Nie powinna jednak stosować diet odchudzających, bo to może bardzo zaszkodzić i jej, i dziecku.

Ciąża to również znakomita okazja, by zadbać o wyrobienie w sobie dobrych nawyków żywieniowych. Aby waga wzrastała prawidłowo, należy jeść często, ale małe porcje i starać się jeść jak najwięcej pokarmów nieprzetworzonych. Jeśli przyszła mama jest wegetarianką lub weganką, powinna omówić sprawy diety z lekarzem - warto od razu znaleźć takiego, który ma doświadczenie w prowadzeniu ciąży u kobiet na tego typu diecie.

Aby nie przytyć zanadto w ciąży, przyszła mama powinna być także aktywna fizycznie, o ile oczywiście pozwala na to jej stan zdrowia. Nie mówimy tu oczywiście o bardzo forsownych ćwiczeniach, ale spacery i pływanie na pewno są bardzo wskazane. Oczywiście jeśli lekarz stwierdzi, że ruch jest niewskazany, należy się do tego dostosować - niektóre ciąże mogą wymagać oszczędniejszego trybu życia.

Artykuł przygotowany na podstawie: waga w ciąży

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.