› raporty |
ponad rok temu
25.05.2015 Redakcja elblag.net komentarzy 2 ocen 8 / 100% |
A A A |
Za chwilę na dobre rozpocznie się sezon urlopowy. Gorączkowo przeglądasz foldery i strony internetowe biur podróży w poszukiwaniu najatrakcyjniejszej oferty? Nie daj zwieść się super niskiej cenie. Podpowiadamy jak dobrze wybrać touroperatora, by wymarzone wakacje nie zamieniły się w koszmar – wielogodzinne koczowanie na lotnisku i brak miejsca w hotelu. Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży? Zapraszamy do lektury.
Decyzję podejmuj „na chłodno”
Wytworny hotel, piaszczysta plaża, widok z tarasu na bezkres oceanu, wykwintne dania w hotelowej restauracji – to wszystko w przystępnej cenie. Któż nie ulegnie pokusie - zwłaszcza, gdy zalety oferty wychwala atrakcyjna pracownica biura podróży, a o rzeszach zadowolonych klientów opowiada przystojny agent? Weź głęboki oddech, podziękuj i nim podpiszesz umowę, sprawdź...
Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?
Zdrowy rozsądek i pobrzękujące z tyłu głowy przekonanie, że „nie ma nic za darmo” - to nie jedyny nasz sprzymierzeniec w procesie sprawdzania wiarygodności biura podróży.
Po pierwsze sprawdź czy touroperator działa legalnie. W tym celu zajrzyj do Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych (www.turystyka.gov.pl). Znajdziesz tam wszystkie podstawowe dane dotyczące biura podróży: rok założenia, adres siedziby, dane właściciela. A co najważniejsze sprawdzisz czy biuro posiada stosowne gwarancje (bankowe, ubezpieczeniowe, ubezpieczenie na rzecz klientów) oraz czy na touroperatora nie został nałożony zakaz prowadzenia działalności.
Kolejnym sposobem na sprawdzenie kondycji finansowej biura podróży jest upewnienie się czy dany podmiot nie figuruje w Krajowym Rejestrze Dłużników. Jeśli touroperator posiada zaległe zobowiązania finansowe, należy porzucić pomysł wspólnego podróżowania i rozważyć ofertę konkurencji.
Szczegółowy raport dotyczący kondycji finansowej poszczególnych biur podroży funkcjonujących na polskim rynku, opublikowała w sierpniu 2014 roku Rzeczpospolita (możesz zapoznać się z nim tutaj http://www.rp.pl/temat/984572.html). W zestawieniu czołową pozycję uzyskało Biuro Podróży ITAKA
O wiarygodności biura podróży zaświadcza również jego udział w Polskiej Izbie Turystyki. (członkostwo nie jest obowiązkowe). To dodatkowe potwierdzenie wysokiej jakości świadczonych usług. Polska Izba Turystyki weryfikuje kondycję finansową firmy, czas obecności na rynku, a także sprawdza skargi napływające od klientów.
Organizator czy pośrednik?
Korzystając z usług biura podróży upewnij się czy podpisujesz umowę z organizatorem wyjazdu czy z pośrednikiem. W praktyce wielu agentów turystycznych sprzedaje oferty kilku touroperatorów - organizatorów wyjazdu. Zgodnie z obowiązującym prawem to nie pośrednik, ale organizator wyjazdu odpowiada za dopełnienie warunków umowy. Przed jej podpisaniem, dopytaj więc dokładnie o nazwę organizatora wypoczynku i prześwietl jego wpis w Centralnej Ewidencji Organizatorów i Pośredników Turystycznych.
Uważnie czytaj umowę
Stos kartek. O nie! Nikt nie lubi czytać napisanych „urzędowym” językiem umów, jednak to jedyny sposób na uniknięcie ewentualnych rozczarowań. Jeśli, którekolwiek ze sformułowań zawartych w umowie, jest dla Ciebie niejasne lub wydaje się zbyt ogólne – poproś o wyjaśnienie i doprecyzowanie co oznacza np.: blisko morza – 3 km czy 500 m.
Zgodnie z obowiązującym prawem, prawidłowo skonstruowana umowa powinna zawierać następujące informacje:
Masz prawo do reklamacji
Pamiętaj! Jeśli nie jesteś zadowolony z poziomu jakości usług świadczonych przez touroperatora, masz prawo złożyć reklamację. Reklamacja powinna zostać złożona w przeciągu 30 dni od zakończenia imprezy - najlepiej w formie pisemnej. Prawo do reklamacji dotyczy wszystkich świadczeń zagwarantowanych w umowie.
Podczas redakcji tekstu wykorzystano materiały przygotowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów „Na wakacje z biurem podroży”.
Komentarze
(2)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 0% | 2 |
oceń komentarz 0 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
ponad rok temu | ocena: 67% | 1 |
oceń komentarz 4 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |