› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Warzywa zamiast mięsa, gaz zamiast węgla – niekonwencjonalne grillowanie

› poradnik ponad rok temu    18.05.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Warzywa zamiast mięsa, gaz zamiast węgla – niekonwencjonalne grillowanie

Ciepłe majowe wieczory, na które wyczekujemy zimą, to idealny czas na spędzenie przyjemnych chwil z przyjaciółmi lub w gronie rodziny. Relaksująca muzyka lub ptasi śpiew, wspólne gry i zabawy albo po prostu długie rozmowy, pozwolą nam naładować akumulatory, a także napełnić się pozytywną energią. Nieodłącznym elementem wiosennych spotkań towarzyskich jest ognisko lub grill, które nie tylko nadają im wyjątkowy klimat, pozwalają się ogrzać, ale przede wszystkim umożliwiają szybkie i niedrogie przygotowanie posiłków w plenerze.

Gaz i elektryczność zamiast węgla,
czyli o wyborze grilla

Podobno aromat, jaki potrawom nadaje palony węgiel, to największy atut tradycyjnego, najbardziej popularnego i uwielbianego przez Polaków grilla. Jednak konkurować z nim zaczyna sprzęt gazowy, ponieważ jest tańszy w użytkowaniu, szybko osiąga określoną temperaturę i umożliwia łatwe zachowanie higieny. Mimo mnóstwa niekwestionowanych zalet, nie jest prosto dokonać zakupu. Grille gazowe wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, od czego zależy ich jakość i długość użytkowania, a nawet wygląd. Elementy wykonane z żeliwa pozwalają na długotrwałe utrzymanie temperatury, dzięki czemu zmniejsza się zużycie gazu, natomiast ruszt ze szlachetnej stali zwiększa wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Do wytworzenia ciepła wykorzystuje się z butlę z gazem płynnym, butanem lub propanem.

W grillach elektrycznych używana jest energia elektryczna, przez co zawsze w pobliżu musi znajdować się źródło zasilania bądź przedłużacz, co znacznie ogranicza jego możliwości konsumpcyjne. Największe zastosowane znajduje więc w domu, gdyż nie wydziela żadnych nieprzyjemnych zapachów i związków chemicznych. Domowe grillowanie może odbywać się o każdej porze roku, niezależnie od pogody, a potrawy z niego spożywane są zawsze zdrowsze niż te z patelni.

Przy wyborze grilla należy sprawdzić, czy na etykiecie znajduje się zgodność z europejskimi normami. Ponadto warto kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami, a także posiadanym miejscem – grille gazowe są największe i najbardziej ekonomiczne, mimo początkowej dość wysokiej ceny, elektryczne nie zajmują dużo powierzchni ze względu na częste i zazwyczaj konieczne użytkowanie w pomieszczeniach, ale tylko tradycyjny, węglowy grill, do którego podpałki najlepiej używać brykietu, umili tradycjonalistom czas aromatem dymu. Kupując grilla, koniecznie trzeba się upewnić, że palenisko jest stabilne, przewrócenie się rozpalonego grilla stwarza duże niebezpieczeństwo.

Czy grill może być bezmięsny?

Pieczone kiełbaski, których woń kusi każdego, wymyślnie lub tradycyjnie szaszłyki i przypiekane ryby – to elementy, bez których wiele osób nie wyobraża sobie udanego grillowania. Choć zamiłowanie Polaków do tradycyjnych smaków nie maleje, coraz więcej z nas decyduje się ograniczyć spożywanie produktów odzwierzęcych. Czy oznacza to dyskwalifikację towarzyską i niezaspokojony głód? Otóż nie! Producenci prześcigają się w pomysłach na mięsne zamienniki – aktualnie na rynku dostępne są już: sojowe parówki, kiełbaski, wędzone tofu, burgery, a blogerzy i kucharze prześcigają się w pomysłach na wegański czy też wegetariański grill. Warto spróbować nowych smaków, zainspirować się przepisami, choćby tymi zamieszczonymi na stronie https://www.makro.pl/swiat-produktow/grill. Ugrillować faszerowaną cukinię, bakłażana, pieczarki, paprykę lub pomidory, upiec frytki z marchewki lub batatów – czy to nie brzmi smacznie? Można nawet sięgnąć po tradycyjnego, lubianego ziemniaka. Różnorodność roślinnych opcji w połączeniu z różnorodnymi, aromatycznymi przyprawami zachwyci najbardziej wybrednych mięsożerców. Powszechnie wyglądające na niekonwencjonalne, nowoczesne połączenia, zyskują coraz większą aprobatę i godnie konkurują z mięsem, a ponadto zapewniają sytość, gdyż, wbrew pozorom, są bardzo pożywne. Popularność zdobywa także pieczony ser z różnorodnymi dodatkami, a nawet słodkie dania z owocami - zwłaszcza banan, podbijające serca wszystkich małych niejadków. Pamiętajmy, by do każdego rodzaju grillowania używać aluminiowych podstawek – zapobiegną one dostaniu się tłuszczu do ognia, co mogłoby spowodować wydzielanie się toksycznych substancji. Grillowane jedzenie powinno być spożywane zaraz po upieczeniu.

Gdzie można rozpalić grilla?

By dobra zabawa nie zamieniła się w przykry incydent z udziałem straży miejskiej, warto pamiętać o kilku zasadach. Choć oficjalnie nie ma przepisu, który by tego zabraniał, wspólnoty mieszkaniowe posiadają wewnętrzny regulamin, jaki nie zezwala na balkonowe grillowanie. Idealną okolicą na grilla jest publiczny park i las, w którym znajdują się specjalnie do tego wyznaczone miejsca, a także własnościowe ogrody działkowe.

Tradycyjny grill z aromatem mięsa, gazowy czy wegetariański – najważniejsze, by był okraszony dobrym humorem. Obcowanie z przyrodą i posiłki w plenerze zawsze towarzyszyły Polakom. To tradycja, którą warto kultywować – choćby w tych krótkich chwilach odpoczynku od codzienności.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.