Pomimo tego, że dieta wegetariańska stała się już bardzo popularna, to nadal wielu kuchennych tradycjonalistów podchodzi do niej z dystansem. Zupełnie niepotrzebnie! Wegetarianizm oferuje naprawdę wiele różnych dań, które świetnie sprawdzą się jako śniadanie, przystawka, obiad, deser czy kolacja. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych wegetariańskich przepisów, które podbiją serca i podniebienia Twojej rodziny i gości!
Makaron w sosie grzybowym z dodatkiem śmietanki ze słonecznika
Ten świetny przepis można przygotować z dodatkiem zwykłej śmietanki. Albo trochę poeksperymentować i przygotować własną śmietankę ze słonecznika!
Składniki:
- 100 g makaronu (może być razowy)
- 200 g świeżych kurek
- 1/2 szklanki słonecznika
- 1 ząbek czosnku
- 1 mała cebula
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- odrobina letniej wody
- olej
- sól, pieprz
- pęczek natki pietruszki
Przygotowanie:
- Zaczynamy od śmietanki: słonecznik należy moczyć przez całą noc, zanim będzie gotowy do zblendowania. Jeśli nie mamy tyle czasu, to można ziarna zalać wrzątkiem i zostawić na ok. 30 minut.
- Namoczony słonecznik wrzucamy do pojemnika blendera, dodajemy sok z cytryny, łyżkę oleju, szczyptę soli oraz tyle wody, aby zakryła w połowie wszystkie składniki. Całość miksujemy na gładką masę. Jeśli śmietanka jest zbyt gęsta, to zawsze możemy dodać jeszcze trochę wody, aż do uzyskania pożądanej konsystencji, czyli dość gęstej, ale płynnej.
- Gotową masę odciskamy przez gazę i tym sposobem uzyskujemy gładką i kremową śmietankę.
- Teraz czas na nastawienie wody na makaron i ugotowanie go al dente.
- Kurki moczymy w wodzie, aby pozbyć się z nich wszystkich zanieczyszczeń, a następnie kroimy grzyby na mniejsze kawałki. Tak przygotowane kurki wrzucamy na patelnię z rozgrzanym olejem, dodajemy wyciśnięty czosnek oraz drobno posiekaną cebulę.
- Kiedy wszystkie składniki się ładnie zarumienią, dodajemy śmietankę i dusimy całość jeszcze przez kilka minut.
- Na samym końcu wrzucamy do gotowego sosu makaron oraz posiekaną natkę pietruszki i podsmażamy tylko przez chwilę, aby składniki się połączyły. Danie gotowe!
Kotlety bez grama mięsa, czyli kasza jaglana i brokuł w roli głównej
To szybkie i proste w przygotowaniu danie idealnie komponuje się z takimi dodatkami jak ziemniaki czy kasza. Jeśli całość uzupełnimy ulubioną sałatką to mamy obiad idealny!
Składniki:
- ¾ szklanki suchej kaszy jaglanej
- 1 brokuł
- 3 garści słonecznika
- 2-3 ząbków czosnku
- 2 łyżki oleju
- sól, pieprz, czosnek granulowany, sól ziołowa
Przygotowanie:
- Kaszę należy przepłukać pod bieżącą wodą i ugotować w 2 szklankach wody. Kiedy kasza będzie już ugotowana, wsypujemy do niej słonecznik. Dzięki temu ziarna nieco zmiękną.
- W międzyczasie myjemy brokuła, dzielimy go na mniejsze różyczki i gotujemy max. 4 minuty. Po odcedzeniu i wystudzeniu warzywo kroimy na małe kawałki.
- Do mieszanki kaszy i słonecznika dodajemy brokuł, wyciśnięty czosnek, kropelkę oleju oraz wszystkie przyprawy.
- Kiedy kasza jest już wystudzona, z powstałej mieszanki lepimy nieduże kotlety. Układamy je na blaszce i pieczemy w piekarniku przez ok. 30 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Pod koniec pieczenia możemy włączyć na kilka minut opcję termoobiegu. Tak upieczone kotleciki są już gotowe i od razu nadają się do podania.
Zobacz też sprawdzony sposób na przygotowanie pysznej szakszuki: Przepis na szakszukę
Pyszna tarta z ziemniakami, cukinią i marchewką
Tarta świetnie sprawdzi się jako obiad, kolacja, a nawet szybkie śniadanie!
Składniki:
- 3/4 szklanki mąki pszennej razowej
- 1/4 szklanki mąki żytniej
- 1/4 opakowania masła
- sól, olej
- 5 ziemniaków
- 1 duża marchew
- 1 mała cukinia
- przetarte pomidory
- 1 jajko
- 4 łyżki jogurtu
- ulubione przyprawy
Przygotowanie:
- Mąkę i sól wymieszać ze sobą, dodać posiekane masło, odrobinę oleju i zacząć zagniatać ciasto. Podczas zagniatania cały czas dodajemy wodę, aż do uzyskania zwartej konsystencji. Następnie ciasto ląduje w lodówce na 30 minut.
- W tym czasie kroimy warzywa i podsmażamy je na patelni z dodatkiem przetartych pomidorów i ulubionych przypraw. W osobnym naczyniu przygotowujemy też sos z jajka, jogurtu, soli i pieprzu.
- Schłodzone ciasto rozkładamy na blasze, nakłuwamy widelcem i pieczemy ok. 15 min w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Po tym czasie wyjmujemy ciasto, czekamy aż się lekko schłodzi i nakładamy na nie warzywa. Całość zalewamy sosem jajeczno-jogurtowym i znów wstawiamy do piekarnika, ale tym, razem na ok. 45 minut w temperaturze 180-200 stopni Celsjusza.
Super burger z kotletem z batatów i ciecierzycy
Czy burger zawsze musi zawierać w sobie mięso? Oczywiście, że nie! Wegetariańskie wersje burgerów są równie dobre, a czasami nawet smaczniejsze.
Składniki:
- 2-3 bataty
- 1 szklanka ugotowanej ciecierzycy
- 2 łyżki bułki tartej
- 2-3 ząbków czosnku
- drobne płatki jęczmienne
- olej
- sól i pierz
- przyprawy: chili, słodka papryka, sproszkowany imbir, czarnuszka
A do tego:
- ulubiona bułka
- ulubione dodatki np. pomidor, ogórek, awokado, sałata, kiełki, cebula itd
Przygotowanie:
Suchą ciecierzycę należy namoczyć na noc i ugotować. Jeśli nie mamy czasu, można skorzystać z tej z puszki.
- Bataty obieramy, gotujemy do miękkości, a po ostudzeniu mieszamy z ciecierzycą. Oba składniki należy rozdrobnić na dość gładką masę, ale z widocznymi grudkami np. za pomocą ubijaka do ziemniaków.
- Do gotowej masy dodajemy wszystkie przyprawy, wyciśnięty czosnek, 2 łyżki oleju oraz trochę bułki tartej, aby łatwiej było nam formować kotleciki.
- Drobne płatki jęczmienne i czarnuszka będą służyć jako panierka. Każdy niewielki, płaski kotlecik obtaczamy w panierce, a potem smażymy na złoto lub pieczemy.
- Do przekrojonej bułki wkładamy wege kotleta, ulubione warzywa, sos i inne dodatki.
Poznaj jeszcze więcej ciekawych bezmięsnych dań: Wegetariańskie przepisy