› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Wielu elblążan wzięło udział w 27. Biegu Powstania Warszawskiego (+ zdjęcia)

› sport ponad rok temu    1.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
7 zdjęćWielu elblążan wzięło udział w 27. Biegu Powstania Warszawskiego (+ zdjęcia) fot. archiwum Sylwka i Renaty Sowa

10 tys. osób wzięło udział w 27. Biegu Powstania Warszawskiego. Wśród nich znalazła się liczna reprezentacja elblążan ze Stowarzyszenia Krzewienia Sportu EL Aktywni. Mieliśmy okazję rozmawiać z Sylwestrem Sową. Opisał nam przeżycia, które towarzyszyły startowi w tym niecodziennym wydarzeniu sportowym:

Większość z nas spotyka się w Bazantarni. Startujemy z ramienia El Aktywnych. Ktoś biegł w tamym roku (w Biegu Powstania Warszawskiego - przyp. red.). Zachęcił innych. Myślę, że w tym roku było nas w Warszawie około dwudziestu. Dominowały Panie. Naliczyłem zaledwie czterech mężczyzn z Elbląga. Wrażenia są niesamowite. Pomiędzy 6 a 7 kilometrem jest podbieg w tunelu. Otaczają cię odgłosy powstania: naloty, wybuchy, dźwięki powstańcze. Dużo kibiców na całej trasie. Atmosfera, którą trudno zapomnieć.

Znamy imiona i nazwiska niektórych startujących. Zdajemy sobie sprawę, że elblążan było znacznie więcej. W 27. Biegu Powstania Warszawskiego wzięli udział m.in. Piotr Dudzik, Anna Głowacka, Adam Jurewicz, Katarzyna Kowitz, Ewa Kulpa - Dudzik, Agnieszka Olesińska Kinga Opałka, Paulina Sobol, Renata Sowa, Sylwester Sowa, Magdalena Weber.

O  godzinie 20.10 zawodnicy biegnący na krótszym dystansie 5 km pokonali trasę ulicami: Bonifraterską do ul.  Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową,  następnie skręt w Wybrzeże Kościuszkowskie. Na Wybrzeżu Gdańskim na wysokości kamienia – Pomnika Pracy Nauczycieli nawrót, następnie wbieg ul. Sanguszki do mety na ul. Konwiktorskiej.

O godzinie 21.00 wystartowali zawodnicy na dystansie 10 km. Dla nich trasa przebiega ulicami: Bonifraterską do ul. Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i  Karową,  następnie skręt w ul. Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w  Ludną do ul. Czerniakowskiej, a  następnie ul. Wilanowską do Wioślarskiej, Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem) do ul. Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na ul. Konwiktorskiej. 

Bieg Powstania Warszawskiego odbył się wieczorem 29 lipca (sobota). Wcześniej, 730 osób wzięło udział w Biegu Zdobycia PAST-y

Uroczysty nastrój podczas biegu tworzyły grupy rekonstrukcyjne oraz płonące znicze ustawione wzdłuż trasy. Uczestnicy startowali w biało-czerwonych opaskach powstańczych, z głośników można było usłyszeć odgłosy bombardowania i walk powstańczych. 

1 sierpnia 1944 roku stolica wystąpiła zbrojnie przeciwko niemieckiemu okupantowi. Padły strzały, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni, do 3 października i kosztowało życie ponad 200 tys. mieszkańców stolicy. Przeszło do historii jako niebywały akt heroizmu.

Tysiąc płonących zniczy, mrok i minuta ciszy. W takiej oprawie rokrocznie rozpoczyna się Bieg Powstania Warszawskiego. Ta wyjątkowa impreza powstała, by uczcić rocznicę wydarzeń sprzed ponad 70 lat.

Bieg Powstania Warszawskiego jest jednym z najpopularniejszych i największych biegów organizowanych na terenie Warszawy. Ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą, historyczną trasą, oświetloną zniczami, wpisuje się spektakularnie w formę i tradycję corocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego – tak istotnych dla każdego mieszkańca Warszawy.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się jeszcze inny bieg. Dzisiaj, w rocznicę wybuchu powstania (1 sierpnia), przy Centrum Olimpijskim wystartuje Powstańcza Piątka pamięci polskich sportowców. Zawodnicy będą rywalizować na trasie o długości 5 km.

Wyniki 27. Biegu Powstania Warszawskiego

   10 km mężczyźni
1. Arkadziusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) 30.05
2. Krzysztof Żebrowski (SKS Feniks Siedlce)     30.52
3. Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) 31.04

   10 km kobiety
1. Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin)        33.51
2. Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa)    35.09
3. Anna Łapińska (KS Warszawianka)              36.08

   5 km mężczyźni
1. Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań)       14.44
2. Piotr Mielewczyk (RK Athletics Warszawa)     15.12
3. Maciej Badurek (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) 15.20

   5 km kobiety
1. Ewa Jagielska (Wyszków)    16.51
2. Beata Lupa (Wilkowo Stare)  17.36
3. Zuzanna Mokros (Pabianice) 18.08

   5 km zawodnicy niepełnosprawni na wózkach
1. Piotr Małek (GTM VeloAktiv Otwock)  9.27
2. Witold Misztela (Warszawa)         11.16
3. Błażej Cymerman (Józefów)          21.18

Zobaczcie naszą mini fotogalerię.

 • Wielu elblążan wzięło udział w 27. Biegu Powstania Warszawskiego (+ zdjęcia)
 • Wielu elblążan wzięło udział w 27. Biegu Powstania Warszawskiego (+ zdjęcia)
 • Wielu elblążan wzięło udział w 27. Biegu Powstania Warszawskiego (+ zdjęcia)
 • Wielu elblążan wzięło udział w 27. Biegu Powstania Warszawskiego (+ zdjęcia)
 • Wielu elblążan wzięło udział w 27. Biegu Powstania Warszawskiego (+ zdjęcia)
 • Wielu elblążan wzięło udział w 27. Biegu Powstania Warszawskiego (+ zdjęcia)
 • Wielu elblążan wzięło udział w 27. Biegu Powstania Warszawskiego (+ zdjęcia)
ilość zdjęć 7 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.