› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Wikingowie w Elblągu. Wyjątkowa wystawa muzealników

› bieżące ponad rok temu    11.05.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 5 / 40%
A A A
Zdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułuZdjęcie poglądowe, stanowi wyłącznie ilustrację do artykułu fot. 

18 maja, w godzinach 10.00 – 12.00, Muzeum zaprasza na otwarcie nowej wystawy stałej „Truso – legenda Bałtyku”. Ekspozycja, dostępna już na stałe od 19 maja, prezentować będzie intrygujący świat Wikingów, których obecność na ziemiach polskich ograniczyła się właśnie to tego miejsca – leżącej niegdyś w okolicach Elbląga osady Truso.

Truso - wikiński port, miejsce handlu i rzemiosła - było znaczącym elementem historii wczesnośredniowiecznej Europy. Obok Hedeby, Birki, Wolina czy Starej Ładogi osada była jednym z tych miejsc, które umożliwiły wprowadzenie „barbarzyńskiej” Europy na nowe, integrujące drogi rozwoju. W czasie bez mała 400 lat, jakie upłynęły od wydobycia na światło dzienne przekazu żeglarza Wulfstana o jego podróży do Truso w końcu IX wieku, urosło ono do rangi legendarnego miasta, porównywalnego z antyczną Troją czy Atlantydą. Odkryte w roku 1981 przez pracownika elbląskiego muzeum, dr Marka Jagodzińskiego, wciąż fascynuje miłośników historii i badaczy.

Nowa aranżacja wystawy zachęci do poznania historii Wikingów poprzez ciekawe interaktywne rozwiązania. Częściowa rekonstrukcja łodzi wikińskiej stanowiąca centralny punkt ekspozycji, zaprezentuje żeglugę, handel i sposoby nawigacji sprzed tysiąca lat. Odtworzone wnętrze chaty przybliży życie codzienne, a typowe wikińskie gry planszowe (np. hnefatafl) pozwolą sprawdzić w praktyce codzienne rozrywki Wikingów i poznać ich od innej, nie tylko wojowniczej, strony. W prezentacji wyjątkowego amuletu znalezionego w Truso zwiedzający znajdzie odwołanie do elementów mitologii skandynawskiej epoki Wikingów. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie plansz informacyjnych w konwencji kart gier RPG. Za pośrednictwem nośników multimedialnych będzie można natomiast śledzić przemiany, jakim podlegały tereny wybrzeża i okolic Elbląga na przestrzeni wieków oraz trasy szlaków handlowych Wikingów. Wyjątkowa animacja pokazująca życie osady od środka pozwoli na odbycie wirtualnego spaceru po Truso.

Ekspozycji towarzyszyć będzie darmowy polsko-angielski katalog – kompendium wiedzy o osadzie Truso. Wstęp na wystawę będzie bezpłatny.

Otwarciem wystawy 'Truso-legenda Bałtyku” rozpocznie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wikińska globalizacja – Truso z perspektywy bałtyckich ośrodków handlowych”.

18 i 19 maja w Ratuszu Staromiejskim spotkają się czołowi europejscy badacze tego okresu, by zaprezentować najnowsze wyniki swoich badań. Ilość miejsc jest ograniczona, ale wszyscy zainteresowani będą mogli śledzić transmisję z wydarzenia na żywo za pośrednictwem muzealnej strony internetowej. Szczegółowe informacje na stronie www.muzeum.elblag.pl

Wystawa „Truso-legenda Bałtyku” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Agnieszka Sławińska

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ cieciorka
ponad rok temu ocena: 33%  1
A ktoś nie zapomniał o Grobiņa- osadzie Wikingów chyba w najbliższej odległości od Truso?! Tekst trochę dziwny.....Ale jak ktoś chcec poczytać konkretne opracowanie wiarygodne i naukowe to polecam " Uwagi na temat Trusoi jego zaplecza w świetle źródeł " http://www.academia.edu/107765...
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.