› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

„Wnuczek” zaatakował w Elblągu. Kobieta straciła 3 tys. zł

› policja 2 miesiące temu    28.03.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
„Wnuczek” zaatakował w Elblągu. Kobieta straciła 3 tys. zł

Dwa przypadki oszustw „na wnuczka" odnotowali wczoraj (27 marca) elbląscy policjanci. W jednym przypadku sprawcom udało się osiągnąć cel. Starsza kobieta przekazała oszustowi 3 tysiące złotych. Policjanci apelują o rozwadze i ostrożność. 

To były klasyczne przypadki oszustw „na wnuczka". Sprawcy telefonowali wczoraj do dwóch starszych osób w Elblągu. Niestety w jednym zdarzeniu starsza pani z ulicy Płk. Dąbka w Elblągu dała się oszukać i straciła oszczędności. Około godziny 13.00 zadzwonił do niej mężczyzna i podał się za jej wnuka. Powiedział kobiecie, że brał udział w wypadku drogowym i potrzebuje pieniędzy. Kobieta zgodziła się, a po gotówkę przyjechał młody mężczyzna, który miał być znajomym syna. Kobieta oddała mu 3 tys. złotych. 

Podobny telefon odebrała inna mieszkanka Elbląga. Pani z ulicy Leszczyńskiego nie dała się jednak oszukać i zadzwoniła pod 997. 

Policja ostrzega! 

Należy pamiętać o rozwadze i zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny i prosi o szybkie przekazanie pieniędzy, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy też z banku wszystkich swoich oszczędności. 

Zawsze w tego typu sytuacjach zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która przed chwilą prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Wszystko po to, by sprawdzić wiarygodności naszego rozmówcy. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe, że zachowujemy się rozsądnie i rozważnie. Nigdy też w przypadku podejmowania finansowych decyzji nie ulegajmy presji czasu. 

W przypadku oszustw „na policjanta" pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy! 

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas w ten sposób oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończmy taką rozmowę! Nie wdawajmy się w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować – powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych, a o całym zdarzeniu natychmiast trzeba powiadomić Policję.

Apelujemy również do opiekunów osób starszych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie seniorom z naszego otoczenia. 

Pamiętajmy – zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia. 

Jakub Sawicki, KMP Elbląg

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.