› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Woda z plastikowej butelki. Pić czy nie pić? – oto jest pytanie.

› zdrowie i uroda ponad rok temu    3.08.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Woda z plastikowej butelki. Pić czy nie pić? – oto jest pytanie.

Środek lata, niemiłosierny upał. Tak bardzo chce nam się pić. Często sięgamy w takiej chwili po wodę mineralną i bardzo dobrze! Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne! Woda jest bowiem składnikiem każdej pojedynczej komórki naszego organizmu. Krew w 94% składa się z wody, mózg i mięśnie - w 75%, natomiast kości zawierają jej aż 23%. Odpowiedni poziom płynów w organizmie jest więc jednym z warunków jego prawidłowego funkcjonowania, zdrowia, a nawet życia.  

Przyjmuje się, że potrzebujemy 30 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała. Taka informacja stanowi jednak wielkie uproszczenie, gdyż zapotrzebowanie na wodę zależy od naszej płci (mężczyzna potrzebuje więcej wody niż kobieta o tej samej wadze), aktywności fizycznej (im ciężej pracujemy - tym więcej wody potrzebujemy), jak również od klimatu (bardzo wysoka i bardzo niska temperatura zwiekszają zapotrzebowanie organizmu na wodę). Warto również nadmienić, że kobiety, które karmią piersią lub są w ciąży również powinny pić więcej wody. 

Pojawia się następujący problem, a mianowicie niemal wszystkie wody mineralne i źródlane dostępne na rynku są pakowane w plastikowe butelki. Opakowania szklane w Polsce należą do rzadkości, podczas gdy w niektórych krajach Europy Zachodniej, np. we Francji, są stosunkowo często spotykane. Woda w plastikowych butelkach jest bezpieczna, pod pewnymi warunkami.

Należy pamiętać. że plastikowe butelki są wykonane ze związku o nazwie politereftalan etylenu (PET). Jest to polimer, który – jak wskazują wyniki licznych badań – może przenosić do wody pewne szkodliwe substancje. Te oddziaływanie jest minimalne pod warunkiem, że butelki nie są wystawione na działanie mocnego słońca. W związku z tym wodę w plastikowych butelkach powinnismy zawsze przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu.

Ponadto warto pamiętać że po opróżnieniu butelki, w stosunkowo krókim czasie w jej wnętrzu mogą osadzać się liczne grzyby i bakterie. W związku z budową, taką butelkę trudno przywrócić do bezpiecznego stanu. Mając to na uwadze, nie powinniśmy co do zasady używać plastikowej butelki ponownie.

Należy pamiętać, że wbrew temu co mówią niektórzy, jakość wody dostępnej w sklepach (butelkowanej) jest co do zasady znacznie lepsza od tej, którą mamy w kranie.

Na początku 2017 roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o ochronie jakości wód przeznaczonych do spożycia. Niestety wg oceny NIK:

działania realizowane przez przedsiębiorstwa wodociągowe i gminy, nie gwarantują należytej ochrony jakości wody ujmowanej i podawanej do sieci wodociągowej przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Związane jest to m.in. z brakiem stref ochronnych wokół ujęć wód i słabym nadzorem gmin nad gospodarką ściekową na ich terenie.

Na kilkudziesięciu stronach raportu przeczytać możemy, że niestety mimo wciąż poprawiającej się infrastruktury wodociągowej, jakość dostarczanej wody w wielu miejscach w Polsce pozostawia wiele do życzenia. 

Śniadanie z Jerzym Ziębą - propagatorem zdrowego żywienia oraz naturalnej medycyny, autorem popularnej książki "Ukryte terapie". Jak się nawadniać? Jaką wodę pić i ile?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.