Wysokie krawężniki, nierówne chodniki i wyboje to zmora rodziców prowadzących dzieci w wózkach. Problem ten spotykany jest w naszym mieście na wielu ulicach. Przykładem może być ul. Kościuszki, gdzie wysokość krawężników przekracza 20 cm!
O tym, że Elbląg nadal jest najeżony dziurawymi chodnikami, po których poruszamy się wszyscy, wiadomo nie od dziś. Niestety dla dzieci jeżdżących w wózkach, jak i dla osób niepełnosprawnych, spacer po takich chodnikach nie należy do przyjemnych. O niezmąconym śnie malucha na wybojach można zapomnieć. - Dziwi mnie jednak krótkowzroczność – żali się czytelniczka, mama dwuletniej dziewczynki. Przecież każdego dnia wiele kobiet z małymi dziećmi chce wyjść z domu, nie martwiąc się o to, czy przypadkiem nie urwie po drodze koła, albo czy dziecko nie wypadnie z wózka. Wystarczy spojrzeć na krawężniki, które w wielu miejscach są za wysokie. Czasem trzeba się nieźle napracować, żeby wjechać na chodnik lub przejść z jednej części chodnika na drugą. Jeszcze trudniej jest go pokonać, gdy w ręku oprócz wózka, trzyma się torby z zakupami. Czy da się coś z tym zrobić? - pyta.
Podobny przykład odnajdujemy tuż obok. Wjazd na osiedlowy parking, a przy nim przylegający chodnik zakończony „małą skocznią”, czyli kolejnym wysokim krawężnikiem. - Czy za każdym razem mam znosić wózek, by dostać się na swoje osiedle? - pyta rozgoryczona mama.
Niezrozumiałe jest to, że w mieście wiele mówi się o tym włączać a nie wykluczać. Co z tego , że robi się coraz więcej podjazdów do budynków , kiedy wystające krawędzie chodnikowe ograniczają wjazd na niego? Cieszy natomiast fakt, że w naszej przestrzeni miejskiej, coraz więcej przejść dla pieszych, rzecz jasna tych świeżo wyremontowanych, ma już obniżone krawężniki. To niewątpliwe duże ułatwienie dla rowerzystów. Warto jednak przyjrzeć się potrzebom matek, ich małych dzieci, jak i osób niepełnosprawnych, dla których każdy choćby niby nie wysoki stopień czy krawężnik, może stanowić barierę nie do przebycia.
Apelujemy więc do naszych czytelników. Jeśli znacie miejsca, osiedla, ulice w Elblągu, gdzie przejazd wózkiem jest utrudniony, zgłaszajcie je do nas na adres: redakcja@elblag.net. Stworzymy mapę "czarnych punktów". Być może w ten sposób skłonimy zarządców budynków, dróg do baczniejszego przyglądania się potrzebom mieszkańców.