› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Wszystko, co warto wiedzieć o ślubie humanistycznym

› bieżące 4 miesiące temu    20.05.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Wszystko, co warto wiedzieć o ślubie humanistycznym

Ślub humanistyczny to uroczystość świecka, która przez wiele osób uważana jest za widzimisię. Mimo to jest coraz częściej wybierana przez młodych ludzi, ponieważ w tym przypadku wszystko zależy od nich. Sprawia to, że uroczystość zyskuje emocjonalny charakter, a sama przysięga staje się osobista. Ślub humanistyczny jest najbardziej spersonalizowaną formą zawierania związku małżeńskiego, dzięki czemu jest zdecydowanie bardziej wzruszająca, zarówno dla Państwa Młodych, jak i zaproszonych gości.

Obecnie młodzi ludzie dążą do coraz większej samodzielności. Powoli finansowanie wesel przez rodziców staje się przeszłością, a co za tym idzie – dyktowanie przez nich warunków. Dlatego też na popularności zyskują skromne przyjęcia zamiast wystawnych wesel czy śluby w plenerze o rustykalnym wydźwięku.

Nie wszyscy wiedzą jaki charakter ma ślub humanistyczny, dlatego zdarzają się opinie, że jest to ustawiona uroczystość, która jest stratą pieniędzy, udawanym ślubem, bez żadnych mocy czy to religijnych czy prawnych. Trzeba jednak zaznaczyć, że pary decydujące się na ten rodzaj ślubu, podchodzą do całej uroczystości w pełni świadomie i poważnie, przeżywając ją znacznie mocniej niż ślub cywilny czy kościelny, które przybierają sztywną, tradycyjną formę, która wielu osobom zwyczajnie nie odpowiada.

Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość całkowitej personalizacji uroczystości, łącznie z przysięgami małżeńskimi, co nie jest możliwe ani w przypadku ślubu kościelnego, ani cywilnego.

W Polsce pierwszy ślub humanistyczny odbył się w grudniu 2007 roku w Warszawie. Od tego czasu, powoli, ale sukcesywnie, rośnie ich popularność w naszym kraju.

Czym jest ślub humanistyczny?

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny jest jedną z form zawarcia związku małżeńskiego tuż obok uroczystości cywilnych, kościelnych i konkordatowych. Można go poniekąd porównać do ślubu kościelnego, ale jeszcze przed wprowadzeniem konkordatu, ponieważ miał on wówczas moc jedynie religijną. Podobnie jest ze ślubem humanistycznym – nie niesie on za sobą żadnych mocy prawnych, a jedynie społeczne. Bardzo często jest on dopełnieniem ślubu cywilnego, zawieranego w urzędzie w obecności jedynie świadków. W takiej sytuacji uroczystość cywilna sprawia, że związek małżeński zyskał moc prawną, a dzięki ślubowi humanistycznemu, zyskuje ona niepowtarzalny charakter.

Dzięki ślubowi humanistycznemu, młodzi mogą spersonalizować całą uroczystość, według ich zainteresowań czy upodobań. Dlatego też może ona zyskać zarówno formę oficjalną jak i humorystyczną.

Ślub humanistyczny jest przeprowadzany przez mistrza ceremonii, który dostosowuje charakter wydarzenia do potrzeb Państwa Młodych. Może on wykorzystywać teksty literackie odnoszące się do miłości, szczęścia i małżeństwa lub skupić się na opowieściach o narzeczonych, początkach ich związku, przygodach, wspólnych pasjach. W ten sposób ślub zyska jeszcze bardziej prywatny charakter.

Na tej uroczystości każdy ma się czuć dobrze, dlatego goście mogą wygłosić swoje przemowy, w tle słychać ulubioną muzykę Państwa Młodych, a wszystko odbywa się w luźnej i radosnej atmosferze.

W Szkocji ta forma zaślubin posiada moc prawną, dzięki czemu już od kilku lat odbywa się tam więcej uroczystości humanistycznych niż kościelnych.

Organizacja ślubu humanistycznego

Organizacja ślubu humanistycznego

Ślub humanistyczny może zostać zorganizowany w dowolnym miejscu. W części z nich konieczne będzie wcześniejsze uzyskanie zgody właściciela gruntu. Najczęściej wybierane są łąki, góry, lasy, plaża.

Jeżeli ceremonia ma zostać przeprowadzona na zewnątrz, w pobliżu hotelu czy pałacu, brzydka pogoda nie stanowi większego problemu, ponieważ w takich sytuacjach po wcześniejszych negocjacjach, zostaje udostępniona mniejsza sala, w której może zostać przeprowadzona uroczystość zaślubin.

Bardziej problematyczne są miejsca oddalone od zabudowań. Wówczas warto pomyśleć o podestach i namiotach.

Organizacja ślubu humanistycznego w dużej mierze przypomina organizację tradycyjnej uroczystości w plenerze, należy pamiętać o całym mnóstwie oczywistych rzeczy, które łatwo przeoczyć. Wymieniane przez nas elementy dotyczą jedynie uroczystości zaślubin, z pominięciem wesela.

Mały stolik dla mistrza ceremonii

Aby było wygodnie podczas podpisywania pamiątkowego certyfikatu z przystąpienia do ślubu humanistycznego, warto zadbać o niewielki stolik, który będzie znajdował się za mistrzem ceremonii. Nie ma tu takich wymagań, jak w przypadku plenerowego ślubu cywilnego – ważne, by był wygodny.

Stolik przydaje się również podczas ceremonii zapalenia świecy jedności lub mieszania się piasków.

Nagłośnienie

Wydawać by się mogło, że podczas niewielkiej uroczystości, nagłośnienie jest zbędne. Szczególnie jeśli okolica jest bardzo cicha i spokojna, a gości jest tylko kilku. Nic bardziej mylnego – głos na otwartej przestrzeni mocno się rozchodzi, przez co słyszalność Państwa Młodych podczas składania przysięgi oraz mistrza ceremonii może być bardzo słaba. Wystarczy jeden mikrofon i głośnik oraz dostęp do prądu.

Krzesła

Ceremonie humanistyczne nie są tak krótkie jak mogłoby się wydawać. Szczególnie jeśli mają mieć bardzo osobisty charakter. Dlatego warto zadbać o krzesła dla gości, by nie musieli stać. Pomoże to również wprowadzić ład i lepiej będzie wyglądało na zdjęciach.

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Ile kosztuje ślub humanistyczny?

Na początku zaznaczmy, że podawana przez nas cena nie obejmuje ewentualnego przyjęcia, tudzież wesela. Dotyczy ona organizacji jedynie samej uroczystości zaślubin.

Koszty organizacji ślubu humanistycznego są bardzo podobne do tych związanych z plenerowym ślubem cywilnym. Oscyluje on w granicach 500-1000 zł. Cena ta obejmuje przygotowanie scenariusza i przeprowadzenie uroczystości. Mistrzom ceremonii można zlecić również wybór miejsca oraz dekoracje. Trzeba się jednak liczyć ze wzrostem ceny końcowej.

Przebieg ceremonii jest wcześniej ustalany z mistrzem, dzięki czemu ma on czas na przygotowanie się, a cała uroczystość wygląda dokładnie tak jak życzą sobie Państwo Młodzi.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że cała ceremonia staje się niepowtarzalna i wyjątkowa. Głównie dlatego, że nie ma żadnych ograniczeń – co do miejsca czy formy uroczystości.

Dla kogo jest przeznaczony ślub humanistyczny?

Bardzo często ślub humanistyczny jest traktowany jako alternatywa dla osób, które z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą przystąpić do uroczystości kościelnych. Ponadto jest to nowoczesne i zaskakujące rozwiązanie. Często łączone ze znacznie skromniejszym ślubem cywilnym, przyjętym w obecności samych świadków. W ten sposób małżeństwo ma moc prawną, a przy tym sama uroczystość nie jest ograniczona w żaden sposób przez sztywne, urzędowe zasady.

Ślub humanistyczny jest doskonałym rozwiązaniem również w przypadku, gdy urzędnik nie chce wydać zgody na przeprowadzenie uroczystości w plenerze. Ten rodzaj ceremonii może zostać przeprowadzony również dla osób tej samej płci oraz rozwodników.

Ślub humanistyczny a polskie prawo

Ślub humanistyczny jest traktowany w naszym kraju jako „ceremonia przejścia”, czyli wydarzenie o charakterze społecznym i wspólnotowym. Trzeba zaznaczyć, że sama uroczystość nie ma mocy ani prawnej, ani kościelnej, dlatego bardzo często jest poprzedzana ślubem cywilnym.

W niektórych krajach ślub humanistyczny niesie za sobą skutki cywilnoprawne, są to między innymi: Szkocja, Norwegia, USA. W innych państwach humanistyczne wspólnoty i stowarzyszenia ciągle zabiegają o uznanie tego rodzaju uroczystości jako pełnoprawnych.

Różnica pomiędzy poszczególnymi rodzajami ślubów

Różnica pomiędzy poszczególnymi rodzajami ślubów

Ceremonie humanistyczne skupiają się przede wszystkim na ludziach i ich relacjach z innymi. Wyróżniają się również bogatą treścią, oryginalnością oraz możliwością personalizacji.

Przebieg uroczystości zależy przede wszystkim od Państwa Młodych. Również sama przysięga może być w dowolny sposób modyfikowana. Może też przybierać różne formy w zależności od preferencji przyszłych małżonków. Mistrzowie ceremonii zachęcają do pisania własnych treści przysięgi, by przybrała ona naturalną i pełną emocji formę.

Śluby humanistyczne, dzięki swojej elastycznej formie, mogą być bardziej klimatyczne i romantyczne, co nie pozostaje bez znaczenia dla wielu par, a co nie jest możliwe do wykonania w surowych murach kościoła czy urzędu.

Co ważne, w przypadku ceremonii humanistycznych, płeć osób zawierających związek małżeński nie ma znaczenia. Wszystko dlatego, że w odróżnieniu od ślubu cywilnego, nie ma on mocy cywilnoprawnej. Jego głównym celem nie jest też prokreacja, jak w przypadku ceremonii kościelnej. Niestety, obecnie w naszym kraju jest to jedyna forma zaślubin, jaką mogą przyjąć pary jednopłciowe. Trzeba jednak pamiętać, że najważniejszy jest charakter uroczystości – jest to ślub, podczas którego dwoje zakochanych osób przyrzeka sobie dozgonną miłość.

Pierwsze śluby humanistyczne par jednopłciowych odbyły się w 2008 i w 2009 roku. Jako pierwsze na ten krok zdecydowały się panie, rok później – panowie.

Przeszkody do zawarcia ślubu humanistycznego

Wbrew elastycznej formie ślubu humanistycznego i w tym przypadku są przestrzegane przeszkody małżeńskie prawa cywilnego, ujęte w art. 10-15 kodeksu rodzinnego. Są to:

 • ślub może przyjąć jedynie osoba pełnoletnia,
 • prawni opiekunowie mogą wyrazić zgodę na ślub kobiety, która ukończyła 16 lat, jednak powstałe okoliczności muszą wskazywać, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny,
 • osoba całkowicie ubezwłasnowolniona nie może zawrzeć małżeńskiego związku humanistycznego,
 • osoba cierpiąca na chorobę psychiczną lub niedorozwój umysłowe nie może zawrzeć związku małżeńskiego,
 • osoba będąca w związku małżeńskim z inną osobą nie może przystąpić do ślubu humanistycznego z trzecią osobą,
 • osoby spokrewnione w linii prostej oraz rodzeństwo nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego,
 • osoba przysposabiająca z przysposabianą nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego.

Jak przygotować się do ślubu humanistycznego?

Ślub humanistyczny, jak każda tego typu uroczystość, wymaga wcześniejszego przygotowania. Oprócz znalezienia mistrza ceremonii i ustalenia z nim szczegółów, konieczne jest wybranie miejsca, dekoracji, ustalenie liczby gości oraz zakup ubrań. Jak to przed ślubem, wiele Panien Młodych decyduje się na wykupienie serii zabiegów oczyszczających lub odżywczych na skórę twarzy. Poprawiają one wygląd cery i dodają jej blasku, dzięki czemu znacznie ładniej prezentuje się na niej ślubny makijaż.

Przedślubne zabiegi można wykonać również w zaciszu domowym. Wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu wykonać dokładny demakijaż skóry, następnie peeling, dostosowany do potrzeb cery (cerom wrażliwym, naczynkowym oraz trądzikowym zaleca się wykonywanie peelingu enzymatycznego, więcej na ten temat znajdziesz tutaj) oraz maseczka do twarzy (np. maski Ziaja znajdziesz tu).

Regularna i kompleksowa pielęgnacja skóry twarzy zagwarantuje piękny wygląd cery, co z pewnością przyczyni się do oszałamiającego wyglądu podczas ślubu.

Podsumowanie

Ślub humanistyczny zyskuje w Polsce na popularności, głównie dzięki jego spersonalizowanej formie. Młodzi ludzie coraz częściej chcą wychodzić poza sztywne ramy tradycyjnych ceremonii ślubnych, wysuwając na przód swoje potrzeby i pragnienia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Gabrysia
2 miesiące temu 1
Jak ubiera się panna młoda na taki ślub? Czy zakłada tego typu sukienkę- https://evita.com.pl/produkty/... ?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.