› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Wybierz właściwą kaszkę dla swojego malucha

› poradnik ponad rok temu    9.12.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Wybierz właściwą kaszkę dla swojego malucha

Każda mama chce, by jej malec rozwijał się zdrowo. Nie ma przecież nic ważniejszego dla rodziców niż szczęśliwe, pełne energii do zabawy i poznawania świata dziecko. A ponieważ nie od dziś wiadomo, że jesteśmy dokładnie tym co jemy, warto wybierać mądrze.

Kaszka zaraz po mleku mamy

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, najlepszym dla dzieci pokarmem jest mleko mamy, dlatego należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Pokarm kobiecy zapewnia absolutnie wszystkie składniki odżywcze, ma odpowiednią kaloryczność oraz buduje początkową odporność dziecka. Później stopniowo w diecie malca zaczynają się pojawiać nowe produkty, których wcześniej nie smakował. Rozszerzanie diety dziecka to moment, na który rodzice czekają z niecierpliwością, ale też który budzi wiele obaw. Jak zacząć? Czego unikać? Co powinno być pierwsze?

Z odpowiedzią przychodzi niedawno zaktualizowany schemat żywienia niemowląt. Zgodnie z nim, maluch po 4-tym miesiącu życia może zacząć już poznawać produkty na bazie zbóż, takie jak kaszki i kleiki. Przez kolejne miesiące nadal podstawą jego żywienia powinno być mleko mamy, jednak częstość i porcje serwowanych pokarmów stałych, m.in. kaszek, będą się stopniowo zwiększać - mleko może już nie zaspokajać w pełni potrzeb żywieniowych niemowlęcia.

Wszystko zaczyna się w brzuszku

Od setek lat wiemy, że wszystko zaczyna się w brzuszku. A brzuszki naszych milusińskich są wyjątkowe. Żołądek dziecka ma około 1/3 pojemności żołądka dorosłego, za to jego zapotrzebowanie energetyczne jest dużo wyższe. Pokarmy, które dziecko zjada muszą być więc bogatsze w składniki odżywcze i kalorie niż to, co jedzą dorośli – maluchy do 12. miesiąca potrajają przecież swoją wagę urodzeniową! Potrzebują w związku z tym około 2 razy więcej kalorii w przeliczeniu na kilogram masy ciała na dzień niż ich rodzice, a cała ta energia zostanie wykorzystana do intensywnego wzrostu!

Kaszki wprowadzajmy do diety stopniowo, obserwując jak dziecko na nie reaguje. Jednocześnie, każda porcja kaszki powinna być dopasowana wielkością do pojemności małego brzuszka. W ofercie Nestlé znajdują się kaszki i kleiki, które zaspokoją wszystkie potrzeby maluchów (sprawdź). Znacznie różnią się one od produktów dla dużych dzieci i dorosłych. Przede wszystkim, Nestlé dba, by każda porcja kaszki zawierała ilości składników odżywczych dokładnie dopasowane do potrzeb najmłodszych. Co ważne, kaszki bezmleczne przygotowane z wykorzystaniem mleka modyfikowanego bezlaktozowego mogą być podane dzieciom nietolerującym laktozy.

Rozszerzanie diety warto rozpocząć od kleików ryżowych czy kukurydzianych, które mają zazwyczaj neutralny smak i nie wymagają gotowania. Można je przyrządzić na mleku mamy, mleku modyfikowanym czy wodzie. Mogą również stanowić zagęstnik do zup, przecierów czy musów owocowych, dzięki czemu stają się one bardziej sycące, a dziecko przyzwyczaja się do nowej konsystencji. Dodatkowo, ze względu na bardzo prosty skład, są bezpieczne dla dzieci z nietolerancjami pokarmowymi. Następnie stopniowo można wprowadzać kaszki bezglutenowe i glutenowe.

Bezpieczeństwo żywienia

Wprowadzając nowe produkty do diety dziecka trzeba być bardzo uważnym. Żołądki maluszków nie są jeszcze przygotowane na pewne składniki i produkty, dlatego też dokładnie czytajmy opakowania. Ważne jest, by produkt miał oznaczenie, że nadaje się do spożycia przez dzieci poniżej 3 roku życia. Szukajmy etykiety mówiącej, że jest to „środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla niemowląt i małych dzieci”. Dzięki temu, ze zawsze posiadają one informację o wieku, od którego można je podawać, nie powinno być problemu z odróżnieniem ich od produktów, które nie są dedykowane najmłodszym.

Warto je wybierać, bo kaszki i kleiki należące do tej wyjątkowej kategorii podlegają bardziej rygorystycznym normom niż te przeznaczone dla większych dzieci i dorosłych. Przede wszystkim, produkowane są ze zbóż pozyskiwanych z kontrolowanych upraw, a także nie zawierają dodatków do żywności, które nie są bezpieczne dla niemowląt i mogłyby im zaszkodzić. Ich wartość energetyczna, zawartość białek, węglowodanów i tłuszczów również została dostosowana do norm żywieniowych dla najmłodszych.

Każdy wybierze coś dla siebie

W ofercie kaszek i kleików Nestlé każde dziecko znajdzie coś dla siebie, bo wybór jest ogromny - warianty zawierające mleko i bezmleczne, neutralne w smaku i z dodatkiem owoców takich jak maliny, truskawki, banany czy śliwki. Każde dziecko znajdzie tu więc coś, co polubi, zapoznając się jednocześnie przy okazji z pełną gamą smaków.

Niestety, zazwyczaj, kiedy przywołujemy produkty dla maluszków, mamy na myśli tylko te na bazie pszenicy, ryżu lub kukurydzy - zboża takie jak gryka czy jęczmień nie kojarzą się z posiłkiem dla dzieci. Kasza gryczana jest zaś jedną z najcenniejszych kasz i zajmuje ważną pozycję w tradycyjnej kuchni polskiej. Ze względu na stopień jej rozdrobienia zwykle nie rozważamy jednak podawania jej dzieciom poniżej 3-ciego roku życia, w obawie, że podrażni ich delikatne żołądki. Nestlé wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich miłośników kaszy gryczanej, oferując od niedawna dostosowane do potrzeb najmłodszych kaszki gryczane. Każda porcja posiłku na ich bazie pokrywa aż połowę dziennego zapotrzebowania dziecka na żelazo, które jest jednym z niezbędnych elementów potrzebnych w zbilansowanym rozwoju.

Zadbaj o właściwe żywienie swojego dziecka.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.