› dzieci i rodzina |
ponad rok temu
24.08.2015 Mateusz Milanowski komentarzy 1 ocen 2 / 100% |
A A A |
W Elblągu, tak jak w każdym innym mieście prowadzone są działania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych. Kwota przeznaczana na te działania rośnie z roku na rok wraz ze sprzedażą alkoholu. W 2015 wydanych na te cele zostanie 2,2 miliona złotych.
Każda gmina, zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ma obowiązek powołania Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jej głównym zadaniem jest opracowanie Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz inicjacja, monitorowanie i ocenianie działań profilaktycznych i interwencyjnych. Komisje orzekają o przymusowym leczeniu osób uzależnionych od alkoholu, zajmują się kontrolą sprzedaży alkoholu oraz opiniują i kontrolują wydawanie zezwoleń na handel alkoholem.
Przeciwdziałanie alkoholizmowi obejmuje między innymi walkę z chorobą alkoholową, pomoc rodzinom uzależnionych, profilaktykę, psychoterapię, upowszechnianie wiedzy o nałogu i leczenie odwykowe. Na to wszystko idą pieniądze z podatku związanego z wydawaniem zezwolenia na sprzedaż alkoholu – tzw. „korkowe”, czy też „kapslowe”. W 2015 roku zgodnie z planem będzie to 2,2 miliona złotych.
- Środki finansowe za realizację zadań określonych na dany rok w Programie, planowane są na podstawie dochodów pozyskiwanych z opłat za wydawane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. W roku 2015 planowane wpływy to kwota 2.200.000 zł. - informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
Jeszcze do niedawna w wydatkach była ujęta dość kontrowersyjna pozycja, która dotyczyła zakupu opału dla osób i rodzin dotkniętych i zagrożonych alkoholizmem. Przeznaczane na to było około 120 tys. złotych rocznie. Rodziło się wówczas pytanie, czy takie działanie nie ułatwia dostępu do alkoholu, gdyż zamiast na opał, dana osoba mogła kupić alkohol.
- W roku bieżącym nie zaplanowano w Programie zadania związanego z zakupem opału dla rodzin dotkniętych problemem alkoholowym. - zapewnia nas Joanna Urbaniak.
Mimo to, pojawiły są inne kontrowersyjne pomysły – np. dotowanie prawie 40 tys. złotych na imprezę Święto Chleba w 2015 roku. Zapis w uchwale brzmiał: „Organizacja i realizacja Elbląskiego Święta Chleba, skierowanego również do rodzin i osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych alkoholizmem”. Jednak i w tym przypadku, wzbudziło to wątpliwości wśród radnych, którzy mimo próby obronienia pomysłu przez Prezydenta, ostatecznie nie zaakceptowali dofinansowania wydarzenia środkami z funduszu alkoholowego.
O ile na walkę z alkoholizmem należy wydać wszystkie pieniądze, które pochodzą z tytułu podatku od sprzedaży alkoholu, w przypadku narkomanii jest zupełnie inaczej. Środki na przeciwdziałanie narkomanii przeznaczane są tylko i wyłącznie z budżetu miasta. W tym roku wynoszą one 9 tysięcy złotych. Środki finansowe na rok bieżący w chwili obecnej są na etapie rozpatrywania ich wydatkowania.
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 60% | 1 |
oceń komentarz 3 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |