› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Wymagania niemieckich rodzin wobec opiekunek osób starszych z Polski

› poradnik ponad rok temu    21.12.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Wymagania niemieckich rodzin wobec opiekunek osób starszych z Polski

W Polsce coraz więcej osób zainteresowanych jest ofertami pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Kto ma największe szanse na znalezienie zatrudnienia i na co zwracają uwagę potencjalni klienci?

Praca w opiece w Niemczech – znajomość języka niemieckiego i doświadczenie na pierwszym miejscu

Niemal wszystkie oferty pracy w opiece w Niemczech zawierają informację o znajomości języka niemieckiego, szczególną uwagę na tę kwestię zwracają także klienci. Nie jest jednak tak, że potencjalna opiekunka zawsze musi biegle władać językiem naszych zachodnich sąsiadów. Zdecydowana większość klientów zadowala się komunikatywną znajomością języka.

Nieco inaczej sprawa wygląda w odniesieniu do umiejętności i doświadczenia w opiece nad seniorem. Tu wszystko zależy od stanu zdrowia potencjalnego podopiecznego. Wymagania są mniejsze, jeśli dana osoba potrzebuje jedynie podstawowego wsparcia przy wykonywaniu codziennych czynność i dużo wyższe, jeśli mamy do czynienia z pacjentem niepełnosprawnych lub mocno schorowanym. Rodziny takich osób najchętniej zatrudniają wykwalifikowanych pracowników, posiadających kierunkowe wykształcenie, doświadczenie lub ukończone specjalistyczne kursy. Jednak, jeśli nie legitymujemy się takim kwalifikacjami, nic straconego. Wciąż mamy spore szanse na znalezienie zatrudnienia, z tym że dobrze będzie, jeśli będziemy mogli wykazać się chociaż minimalna praktyką zdobytą podczas pielęgnacji osoby z naszej rodziny lub najbliższego otoczenia.

Na marginesie warto jednak zauważyć, że oferty pracy w Niemczech dla opiekunek z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego, posiadających odpowiednie kwalifikacje i spore doświadczenie niemal zawsze są lepiej płatne. Zachęcamy więc do inwestowania we własny rozwój – udziału w specjalistycznych kursach i szlifowania języka – to na pewno się opłaci!

Charakter opiekunki niemieckiego seniora

Podczas kontaktu z firmami świadczącymi usługi w zakresie opieki nad osobami starszymi w Niemczech klienci – równie często jak o umiejętności językowe i zawodowe – pytają o charakter przyszłej opiekunki. Przede wszystkim zależy im na osobach ciepłych, serdecznych i empatycznych. Takich, które ich starszych rodziców traktować będą ze zrozumieniem i spokojnie znosić ich nawet najgorsze humory. Praca w opiece jest bowiem zajęciem specyficznym. Każdy, kto chciałby się jej podjąć, powinien zrozumieć, że najprawdopodobniej na co dzień będzie miał do czynienia z osobą schorowaną, która ma prawo gorzej się czuć i przez to nie zawsze będzie miła i uśmiechnięta. Często podopiecznymi są osoby dementywne w początkowym lub zaawansowanym stadium choroby, które wymagają specjalnego traktowania i są trudne we współpracy.

Oferty pracy często zawierają także wymagania dotyczące komunikatywności opiekunki. Rodzinom bardziej niż na idealnym porządku i punktualnych posiłkach zależy na podtrzymywaniu psychicznej więzi z podopiecznym. Chcieliby oni, aby opiekunka rozmawiała z seniorem, wychodziła na wspólne spacery, angażowała go w codzienne prace tak, aby ograniczyć uczucie bycia niepotrzebnym i nieużytecznym. Chcą, aby podopieczny nadal czuł, że żyje i że ktoś interesuje się tym, co ma do powiedzenia.

Ponadto – szczególnie jeśli rodzina podopiecznego nie mieszka z nim lub w najbliższym sąsiedztwie – od opiekunek wymaga się sporej samodzielności i odpowiedzialności. Oferty pracy w opiece w Niemczech zwracają uwagę na to, że kandydatka lub kandydat będzie musiał sam dopilnować wielu spraw dotyczących prowadzenia domu. Do jego obowiązków należeć będzie planowanie i przygotowywanie posiłków, robienie zakupów, umawianie wizyt lekarskich i wszystkie na pozór drobne sprawy, które są nieodłącznym elementem codziennego życia.

Idealna kandydatka do pracy w opiece

W zależności od indywidualnej sytuacji rodzinnej podopiecznego, jego stanu zdrowia lub upodobań klienci zgłaszają także szereg innych – czasem dość nietypowych – wymagań.

Przykładowo możemy spodziewać się ofert pracy szczegółowo charakteryzujących przyzwyczajenia żywieniowe osoby starszej, do których opiekun powinien się zastosować. Rodziny poszukują wegan lub wegetarian (albo osób, które będę umiały przygotowywać posiłki zgodnie z zasadami takich diet), zależy im na paniach doskonale gotujących lub takich, które znają się na dietach odpowiednich dla danego rodzaju schorzenia.

Niejednokrotnie ważnym aspektem jest także siła fizyczna opiekunki, co zresztą ma swoje niebagatelne uzasadnienie podczas opieki nad osoba leżącą. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której filigranowej budowy kobieta podnosić będzie otyłego mężczyznę. Poza krzepą przydaje się ogólnie dobry stan zdrowia. Niektóre oferty pracy w jednoznaczny sposób wykluczają osoby palące, chociaż na drugim biegunie znajdziemy wiele takich, którym ten nałóg nie przeszkadza.

https://carework.pl/

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.