› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Wymaz z pochwy - jak przygotować się do badania? Sprawdź!

› poradnik ponad rok temu    9.10.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Wymaz z pochwy - jak przygotować się do badania? Sprawdź!

Wymaz z pochwy to inne określenie badania biocenozy pochwy, które pozwala ocenić florę bakteryjną narządów rodnych kobiety - czy nie doszło w nich do infekcji na tle bakteryjnym lub grzybiczym. To badanie przeznaczone dla kobiet w każdym wieku, nie powoduje bólu (ewentualnie dyskomfort, jeżeli stan zapalny jest silnie rozwinięty), a można je zrobić podczas standardowej wizyty ginekologicznej. Co warto wiedzieć przed pobraniem wymazu z pochwy i kiedy należy go wykonać?

Kiedy należy wykonać badanie wymazu z pochwy?

Pobranie wymazu z pochwy stanowi obowiązkowe badanie w trakcie ciąży - standardowo przeprowadza się je nawet kilka razy w przeciągu owych dziewięciu miesięcy. Dzieje się tak w związku ze znacznie zwiększonym ryzykiem zakażenia różnego rodzaju patogenami w czasie ciąży (wpływają na to m.in. ogromne wahania hormonalne), które mogą być niebezpieczne nie tylko dla matki, lecz także płodu, a następnie noworodka. Ocenę biocenozy pochwy jak najbardziej można przeprowadzić profilaktycznie także u kobiet, które nie spodziewają się dziecka. 

Badanie najczęściej wykonuje się jednak już w momencie wystąpienia niepokojących sygnałów. Jeżeli obserwujesz je u siebie, jak najszybciej skonsultuj się z ginekologiem - czas reakcji na ewentualne infekcje odgrywa ważną rolę w leczeniu. Wskazaniem do zrobienia wymazu z pochwy są:

 • parcie na pęcherz oraz trudności podczas oddawania moczu (ból, pieczenie, swędzenie);
 • niepokojąca, brzydko pachnąca wydzielina z dróg rodnych;
 • świąd i pieczenie w obrębie pochwy, sromu;
 • bóle podbrzusza.

Dlaczego tak istotna jest odpowiednia diagnostyka oraz podjęte w porę leczenie? Infekcje intymne mogą implikować bardzo poważne konsekwencje. Dla kobiet ciężarnych mogą wiązać się nawet z poronieniem lub przedwczesnym porodem (takie ryzyko niesie ze sobą m.in. zainfekowanie bakterią E.coli czy też gronkowcem złocistym). Nieleczone zakażenia dróg rodnych mogą skutkować także niedrożnością jajowodów, osłabieniem płodności czy rozwojem ciąży pozamacicznej.

Jak wygląda pobranie wymazu z pochwy?

Badanie przeprowadza lekarz ginekolog (na fotelu ginekologicznym, w pozycji rutynowego badania) - pobiera wymaz specjalnym wacikiem, umieszcza w probówce i przekazuje do laboratorium, gdzie dokonywany zostaje posiew oraz ocena stanu flory bakteryjnej kobiety. 

Badanie w swoim przebiegu przypomina cytologię - nie jest ani inwazyjne, ani bolesne (chociaż może wywołać dyskomfort). Jego przeprowadzenie trwa dosłownie kilka minut. Nie trzeba więc nadmiernie się nim stresować, a ewentualny niepokój dodatkowo pomoże złagodzić odpowiednie przygotowanie. 

Jak przygotować się do pobrania wymazu z pochwy?

 • Wymazu z pochwy nie pobiera się w czasie miesiączki.
 • Poleca się przeprowadzenie badania w godzinach porannych.
 • Na dwa dni przed biocenozą pochwy należy zaprzestać kontaktów seksualnych.
 • W dniu badania należy umyć okolice płciowe, nie powinno się jednak używać do tego żadnych środków chemicznych - nawet mydła czy żeli do higieny intymnej.
 • W dniu badania nie powinno się: aplikować leków dopochwowych, używać kosmetyków, maści, kremów czy też leków odkażających okolice intymne, przeprowadzać irygacji pochwy.
 • Jeżeli wymaz pobierany jest także z cewki moczowej, należy wstrzymać się z oddawaniem moczu przez około 2-3 godziny przed badaniem.
 • Lekarza wykonującego biocenozę pochwy należy poinformować o aplikowanej farmakoterapii i związanych z nią dolegliwościach, a także - jeżeli jest stosowana - o antykoncepcji dopochwowej.

Powyższe wskazówki są niezwykle istotne z punktu widzenia dokładności wyniku - perfumowane środki higieniczne, różnego rodzaju kosmetyki lub leki mogą skutecznie zaburzać florę bakteryjną panującą w pochwie. Chcąc więc otrzymać rzetelny wynik, warto odpowiednio przygotować się do badania. Jego wyniki są dostępne zazwyczaj po około 3-4 dniach, a podaje się je na czterostopniowej skali - trzeci i czwarty stopień oznaczają zaawansowane zmiany w biocenozie pochwy. Konieczna jest w takim przypadku szybka reakcja i rozpoczęcie wskazanego przez specjalistę leczenia. Pamiętaj, nie można z nim zwlekać, ponieważ ewentualne powikłania infekcji intymnych są groźne dla zdrowia całego Twojego organizmu!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.