› bieżące |
10 miesięcy temu
22.01.2024 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 0 / 0% |
A A A |
Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. Dlatego każda kobieta po 25 r. ż. powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne.
Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10% wszystkich nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu.
- W zeszłym roku na Warmii i Mazurach z bezpłatnej cytologii w ramach programu profilaktycznego skorzystało 15 769 pacjentek, a u 141 rozpoznano zmiany nowotworowe i wdrożono leczenie. – wyjaśnia Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ i dodaje - W tym roku prawie 140 000 pań z naszego regionu może skorzystać z profilaktycznej cytologii. Naprawdę warto to zrobić.
Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie. Cytologia jest badaniem bezbolesnym, a wizyta w gabinecie trwa zaledwie kilkanaście minut.
Badania cytologiczne wykonuje się:
Kto i gdzie realizuje program?
Badanie w ramach programu jest bezpłatne i nie wymaga skierowania.
Rak szyjki macicy niemal w 100 proc. jest związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W Polsce możemy już bezpłatnie zaszczepić dzieci poniżej 18 r.ż. przeciw temu wirusowi.
Co warto wiedzieć o szczepieniu?
Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
Jak zapisać się na szczepienie?
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |