› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Zadbaj o swoje zdrowie! Wykonaj bezpłatną cytologię w ramach Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy

› bieżące miesiąc temu    22.01.2024
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zadbaj o swoje zdrowie! Wykonaj bezpłatną cytologię w ramach Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy fot. elblag.net/archiwum.

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. Dlatego każda kobieta po 25 r. ż. powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne.

 

Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10% wszystkich nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu.

- W zeszłym roku na Warmii i Mazurach z bezpłatnej cytologii w ramach programu profilaktycznego skorzystało 15 769 pacjentek, a u 141 rozpoznano zmiany nowotworowe i wdrożono leczenie. – wyjaśnia Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ i dodaje - W tym roku prawie 140 000 pań z naszego regionu może skorzystać z profilaktycznej cytologii. Naprawdę warto to zrobić.

Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet. Badania cytologiczne umożliwiają wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie. Cytologia jest badaniem bezbolesnym, a wizyta w gabinecie trwa zaledwie kilkanaście minut. 

Badania cytologiczne wykonuje się:

 • co 36 miesięcy u kobiet w wieku 25-64 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia),
 • co 12 miesięcy u kobiet w wieku 25-64 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia) obciążonych czynnikami ryzyka ( zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV- typem wysokiego ryzyka).

Kto i gdzie realizuje program?

 • Każda poradnia położniczo-ginekologiczna, która ma podpisaną umowę z NFZ.
 • Wybrane poradnie POZ, które podpisały umowę na świadczenia położnej POZ w Programie profilaktyki raka szyjki macicy (szczegółowa lista poradni dostępna na stronie www.nfz-olsztyn.pl)

Badanie w ramach programu jest bezpłatne i nie wymaga skierowania.

 

Rak szyjki macicy niemal w 100 proc. jest związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W Polsce możemy już bezpłatnie zaszczepić dzieci poniżej 18 r.ż. przeciw temu wirusowi.

Co warto wiedzieć o szczepieniu?

Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

 

Jak zapisać się na szczepienie?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

 • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), 
 • poprzez infolinię 800 100 101 (w godzinach od 8.00-18.00),
 • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.