› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Zasady zatrudniania nauczycieli. Duża zmiana od 1 września

› rozwój i edukacja ponad rok temu    24.08.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Zasady zatrudniania nauczycieli. Duża zmiana od 1 września

Szykują się duże zmiany dla nauczycieli. Ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych znowelizowała m.in. Kartę Nauczyciela, wprowadzając wiele poważnych reform. Część weszła w życie 1 stycznia (m.in. nowe warunki skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia), część zaś wejdzie w życie z dniem 1 września.

Tylko umowa o pracę

Główną zmianą, która będzie obowiązywać od 1 września jest to, że odtąd każdy nauczyciel – w szkole, przedszkolu czy poradni psychologiczno-pedagogicznej musi być zatrudniony na umowę o pracę, bez względu na wymiar zatrudnienia. Nowelizacja Karty Nauczyciela zakłada bowiem obowiązek zatrudniania wszystkich nauczycieli w na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że nauczyciele nie będą mogli już świadczyć pracy na podstawie umów cywilnoprawnych oraz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Powoduje to pewne implikacje. Słyszy się na przykład, że niektóre prywatne poradnie psychologiczno-pedagogiczne podnoszą opłaty za zajęcia. Dotyczy to w szczególności miejsc, w których specjaliści wykonują swoją pracę przez niewiele godzin w miesiącu. Należy zauważyć, że zatrudnienie pracownika wiąże się z licznymi kosztami (badania lekarskie, obowiązek udzielenia płatnego urlopu wypoczynkowego, jak również płatności za zwolnienia lekarskie). Nic dziwnego zatem, że wiele poradni nie zatrudniało specjalistów na etat. Teraz ma się to zmienić. Czy na pewno?

Portal Gazeta Prawna kilka miesięcy temu opublikował interesujący artykuł autorstwa Artura Radwana, w którym można znaleźć kilka ciekawych informacji. Jak informuje dziennik:

Część właścicieli prywatnych szkół i przedszkoli chce wraz z nauczycielami zbojkotować nowy wymóg. Niektórzy w rozmowie z DGP przyznają, że nauczyciele, którzy prowadzą firmy lub chcą współpracować na zleceniu, nadal będą tak zatrudniani. Przekonują, że wystarczy wypłacić im pensje z czesnego, a nie np. z dotacji (nie dotyczy to szkół publicznych prowadzonych przez prywatne podmioty). 

Czy mimo zmian w prawie od 1 września w prywatnych szkołach nauczyciele będą w dalszym ciągu zatrudniani na śmieciówkach? Wkrótce się przekonamy.  

Nowe warunki oceny pracy nauczycieli

1 września 2018 r. wejdzie w życie Rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli. Praca wszystkich nauczycieli będzie cyklicznie, co 3 lata, podlegala ocenie. Przy awansie zawodowym odejdzie się od oceny dorobku zawodowego nauczyciela na rzecz oceny jego pracy. Co więcej, każdy nauczyciel będzie mógł być oceniony w dowolnym czasie na wniosek rady szkoły, rady rodziców, organu prowadzącego szkołę lub dyrektora. Odtąd nauczyciele ubiegający się o kolejne stopnie awansu będą oceniani według różnych kryteriów, przy czym ich liczba będzie rosła; i tak: stażyści będą oceniani mając na uwadze 9 kryteriów, nauczyciele kontraktowi – względem 14, mianowani – 19, a dyplomowani – na podstawie  minimum  23 kryteriów!

W przypadku otrzymania oceny wyróżniającej (najwyższej) przez nauczyciela dyplomowanego otrzyma on dodatek za wyróżniającą pracę (który legitymuje się co najmniej 5-letnim stażem pracy w szkole od dnia nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego) (art. 33a ust. 1 ustawy). Co więcej w przypadku otrzymania oceny wyróżniającej będzie możliwość uzyskania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego przez dyrektora szkoły bez konieczność odbywania stażu (art. 9e ust. 1 ustawy).

Jak wskazuje MEN:

Zobiektywizowany i transparentny system oceny to pomocne narzędzie dyrektora szkoły oceniania pracy nauczyciela, w szczególności w związku z wprowadzeniem nowego dodatku dla nauczycieli dyplomowanych legitymujących się najwyższą oceną pracy. Dodatek po raz pierwszy wypłacany będzie od września 2020 r. Docelową wysokość ok. 500 zł osiągnie w 2022 r.

Więcej informacji tutaj.

Zmiany w warunkach awansu nauczycieli

Od 1 września utrudniony będzie awans zawodowy nauczycieli.

Nauczyciel kontraktowy będzie mógł rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 3 lat, a nie jak do tej pory 2 lat od dnia nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. Nauczyciel mianowany będzie mógł rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 4 lat , a nie jak do tej pory 1 roku od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.

Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany, legitymujący się wyróżniającą oceną pracy, będą mogli rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

  • 2
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.