› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Zbliża się upalne lato, zaopatrz się w klimatyzator przenośny

› poradnik 4 miesiące temu    26.06.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zbliża się upalne lato, zaopatrz się w klimatyzator przenośny

W ubiegłym roku lato w Polsce było bardzo gorące, a temperatura przekraczała nawet 38 st w Radzyniu, we wschodniej Polsce. Za sprawą globalnego ocieplenia średnia temperatura Ziemi co roku przekracza normę. Najbliższe letnie miesiące również zapowiadają się gorące, suche i burzowe. Jak poradzić sobie z gorącym powietrzem w mieszkaniu?

Gorąca Ziemia

Rekordowe wysokie temperatury na Świecie zaczęły się od 2015 roku. Średnia temperatura wzrosła o 1 st Celsjusza, rozpoczynając serię kolejnych upalnych lat. 

Najcieplejszym jak do tej pory był rok 2016, w którym globalna średnia temperatura przekroczyła 14,8 st! to o 0,2 st więcej niż w roku poprzednim. Niepokojącym faktem jest, że największe odchylenia średniej temperatury odnotowano m.in w Arktyce. 

Niestety globalne przegrzanie wciąż będzie się utrzymywać prowadząc do negatywnych skutków w Polsce i na Świecie. W tym roku globalna średnia temperatura może wzrosnąć o 1 st!

Lato 2020 w Europie

Lato 2020 w Europie

Źródło: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/prognoza-pogody-na-lato-bedzie-upalnie-sucho-i-burzowo/zr6rg1e

Niepokojąca prognoza dla Polski

Co roku za sprawą globalnego ocieplenia obserwuje się w Polsce coraz cieplejsze i łagodne zimy z mniejszą ilością opadów śniegu oraz upalne lata. Globalne ocieplenie w Polsce odczuwa się właśnie w lecie kiedy temperatury są ekstremalnie wysokie. 

Lato 2018 i 2019 było rekordowo ciepłe, w ubiegłym roku średnia temperatura przekroczyła o 2,5 st Celsjusza niż w latach 1980 - 2010. Lato 2019 miało średnią temperaturę 19,8 st., a najwyższą temperaturę odnotowano w czerwcu w Radzyniu i wynosiła 38,2 st Celsjusza. 

W tym roku w lipcu i sierpniu możemy spodziewać się gorących mas powietrza i temperatur przekraczających 30 st Celsjusza. 

Chłodzenie mieszkań, domów i biur

Na wysoką temperaturę za oknem nie mamy wpływu, ale w mieszkaniu czy w biurze już tak. Schłodzić pomieszczenie można za pomocą elektrycznych wentylatorów, cyrkulatorów, klimatyzatorów czy klimatyzacji. 

Co wybrać?

W przypadku wentylatorów powietrze nie jest schładzane i temperatura w pomieszczeniu nie obniża się. Lepszymi rozwiązaniami jest klimatyzator naścienny lub coraz popularniejszy klimatyzator pokojowy który schłodzi powietrze do pożądanej temperatury. 

Klimatyzacja tradycyjna nie w każdym mieszkaniu czy biurze może być zamontowana. Wymaga pozwoleń na przymocowanie jednostki zewnętrznej do elewacji budynku, a koszt montażu jest wysoki. 

Istnieje też alternatywa dla klimatyzacji tradycyjnej dla osób, które nie mogą założyć klimatyzacji w mieszkaniu z różnych względów. Najczęściej brakuje zgody administracji.

Dla takich osób poleca się klimatyzator przenośny, który można relokować po całym domu. Montaż jest bardzo prosty i nie wymaga zgód administracyjnych. Wystarczy tylko dostęp do okna, ponieważ ten typ klimatyzacji wymaga wypuszczenie rury wyrzutowej za okno. Dzięki niej, ciepłe powietrze będzie odprowadzane na zewnątrz.

Jaki klimatyzator przenośny wybrać do swojego mieszkania, domu czy biura?

Należy zwrócić uwagę na powierzchnię pomieszczenia i moc chłodniczą klimatyzatora.

Ważną kwestią jest ekspozycja okien oraz wysokość położenia mieszkania. 

Mieszkanie zlokalizowane od strony zachodniej czy południowej będzie szybciej się nagrzewać ze względu na mocne nasłonecznienie. Dlatego należy wybrać większą moc chłodniczą o 25% - 30%, w przypadku mieszkania na poddaszu czy ostatnim piętrze o 40% - 50%. 

Klimatyzator pokojowy może mieć dodatkowe funkcje takie jak:

 • jonizator - za sprawą jonów ujemnych usuwa jony dodatnie w pomieszczeniu i daje przyjemny powiew świeżego powietrza jak po burzy
 • funkcja Swing - równomiernie chłodzi pomieszczenie dzięki zmiennemu katowi wylotu chłodnego powietrza
 • Programator czasu pracy tzw. timer
 • dodatkowe funkcje: wentylacja osuszanie, ogrzewanie - klimatyzator może być urządzeniem 2w1, 3w1 i 4w1 w zależności od preferencji użytkownika
 • sygnalizacja zapełnienia zbiornika skroplin - informuje o zapełnieniu zbiornika skroplin 
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.