› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Zdrowa żywność – czyli jaka?

› bieżące ponad rok temu    8.08.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Zdrowa żywność – czyli jaka?

Nie można powiedzieć, czym jest zdrowa żywność, bez wskazania, czym jest zdrowe żywienie. Najprościej mówiąc, jest to taka dieta, która zaopatrzy organizm w optymalną ilość makroelementów, mikroelementów i energii. Myśląc szerzej, za zdrowe żywienie można uznać takie, które będzie przeciwdziałać rozwijaniu się otyłości, chorób serca czy nowotworów.

Nie ma jednego przepisu na zdrowe odżywianie, ale z całą pewnością sprzyja mu właśnie zdrowa żywność. Zdrowa – czyli jaka? Pojęcie to jest ściśle związane z żywnością ekologiczną, ale nie oznacza zupełnie tego samego. Ta ostatnia musi być hodowana bez użycia pestycydów i nawozów sztucznych. Termin „zdrowa żywność” jest o wiele szerszy.

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy dążyć do ograniczenia spożycia tłuszczów jako źródła energii, zaś tłuszcze nasycone zastępować nienasyconymi. WHO przypomina także o tym, jak ważne w codziennej diecie są owoce i warzywa, a prócz nich: rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i orzechy. Zdaniem ekspertów należy ograniczać spożycie cukrów prostych oraz soli.

Jak przełożyć to na praktykę?

Częściej zastępować mięso rybami. Unikać smażonych potraw – zamiast tego można zdecydować się na pieczenie lub grillowanie. Znaleźć owocom i warzywom stałe miejsce w napiętym harmonogramie dnia i dodawać je do innych potraw – na przykład w formie surówki. Zastąpić białe bułki, chleby i makarony ich ciemnymi, pełnoziarnistymi odpowiednikami. Gdy mamy ochotę pochrupać – sięgnąć po orzechy. Powoli odzwyczajać się od słonych potraw na rzecz dań dobrze przyprawionych. Osoby, które już dawno zrezygnowały z soli, wiedzą, że tłumi ona naturalny smak produktów. Warto go odkryć. Oczywiście nie jest dobrym pomysłem całkowita rezygnacja z soli, bowiem za jej pośrednictwem dostarczamy organizmowi niezbędny jod – o ile spożywamy sól jodowaną.

I rada na koniec – im mniej przetworzone jedzenie, tym lepiej. Warto poświęcić trochę czasu, aby z surowych produktów przyrządzić potrawy takie, jakie faktycznie chcemy jeść.

Źródło: http://www.przepisy.wortale.net

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 1
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.