› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Zioła na nerki i układ moczowy: jakie warto stosować?

› bieżące 6 miesięcy temu    26.08.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Zioła na nerki i układ moczowy: jakie warto stosować?

Nerki odpowiadają w ludzkim organizmie za oczyszczanie krwi z toksyn i produktów przemiany materii. Aby dobrze działały trzeba o nie zadbać. Należy zwrócić szczególną uwagę na zdrową dietę oraz ilość dostarczanych organizmowi płynów. Można także wspomóc nerki i układ moczowy ziołami i mieszankami ziół.

Zioła na nerki – działanie

Zioła, które stosowane są w profilaktyce chorób nerek w większości działają dwutorowo. Część z nich działa moczopędnie, co pobudza nerki do działania, o czym dokładniej można przeczytać w artykule www.dbajonerki.pl/o-nerkach/ziola-moczopedne-ktore-i-jak-dzialaja. Druga grupa ziół ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Układ moczowy jest stale narażony na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych, które wywołują m.in. zapalenie moczowodów, pęcherza a niekiedy także nerek. Zioła o właściwościach antybakteryjnych pomagają utrzymać cały układ moczowy w dobrej kondycji.

Najczęściej stosowane zioła w profilaktyce chorób nerek

Lista ziół mających pozytywny wpływ na pracę nerek jest długa, jednak najczęściej stosowanych jest zaledwie kilka. Należą do nich:

 • Perz – w medycynie wykorzystywane jest kłącze tej roślin. Związki zawarte w nim wykazują wyraźne działanie moczopędne oraz przeciwzapalne. W ziołolecznictwie wykorzystuje się odwar z kłącza perzu do picia. W farmaceutyce częściej pojawia się jako jeden ze składników mieszanek ziołowych wspierających pracę nerek występujących w formie tabletek lub past.
 • Liście brzozy – mają głównie działanie moczopędne. Podawane są nie tylko w profilaktyce chorób nerek, ale także w przypadku chorób w których pomocne jest zwiększenie filtracji kłębuszkowej. Liście brzozy dostępne są w formie herbatki, w mieszankach ziołowych a także gotowych preparatach w postaci tabletek.
 • Kozieradka – w ziołolecznictwie wykorzystywane są nasiona tej rośliny. Zawarte w nich związki czynne mają działanie przeciwzapalne. Ponadto wspierają usuwanie toksyn z dróg moczowych. Nasiona kozieradki można stosować jako przyprawę do mięs i ryb lub pić przyrządzony z nich napar. Kozieradka jest również dodawana do gotowych mieszanek ziołowych oraz preparatów wspierających i chroniących układ moczowy.
 • Korzeń pietruszki – posiada właściwości moczopędne, dzięki czemu zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Jest bardzo popularnym warzywem w polskiej kuchni. Można spożywać go zarówno na surowo jak i po obróbce cieplnej – gotowany lub pieczony. W ziołolecznictwie podawany jest w formie naparu przyrządzonego z suszonego korzenia. Dodawany jest również do gotowych mieszanek o działaniu moczopędnym.
 • Skrzyp polny – wykorzystywane są zielone części tej rośliny. Wykazuje ona działanie moczopędne i rozkurczowe. Stosowana jest nie tylko profilaktycznie, ale również wspierająco podczas terapii niektórych schorzeń nerek i układu moczowego. W sprzedaży jest dostępne suszone ziele skrzypu, z którego przygotowuje się leczniczy napar. Skrzyp jest także łączony z innymi ziołami moczopędnym w mieszankach ziołowych.
 • Lubczyk – w ziołolecznictwie wykorzystywany jest korzeń tej rośliny. Wykazuje on działanie moczopędne, przeciwzapalne oraz rozkurczowe. Zwiększa diurezę oraz wspiera usuwanie piasku nerkowego. W sprzedaży dostępny jest w postaci suszu, z którego można przygotować leczniczy wywar. Korzeń lubczyku jest również dodawany do mieszanek ziołowych oraz suplementów diety.
 • Nawłoć – w ziołolecznictwie wykorzystywane są części zielone tej rośliny. Nawłoć zawiera w sobie substancje czynne mające działanie moczopędne. Zalecana jest w profilaktyce chorób nerek a także wspierająco w niektórych schorzeniach układu moczowego. W sprzedaży dostępne są herbatki z nawłoci. Jest ona także dodawana do mieszanek ziołowych i wykorzystywana do produkcji suplementów diety występujących w postaci tabletek i past doustnych.

Zanim zaczniemy korzystać z ziół i ziołowych suplementów diety

Często wydaje się nam, że zioła mogą pomóc, ale nie zaszkodzą. Jest to poważny błąd. Wszystkie substancje lecznicze, niezależnie od tego czy są produkowane w laboratorium czy też wytwarzane przez naturę i ukryte w roślinach, mogą zarówno leczyć jak i szkodzić. Zanim zaczniemy przyjmować jakiekolwiek suplementy diety w postaci tabletek, past, syropów czy ziołowych herbatek i naparów warto skonsultować to z lekarzem rodzinnym lub internistą. Wiele ziół poza działaniem moczopędnym, zbawiennym dla nerek, oddziałuje również na inne organy. W przypadku osób zdrowych zazwyczaj nie jest to problemem, ale u osób przewlekle chorych może zwiększać objawy chorobowe. Dlatego zanim sięgniemy po jakikolwiek lek lub suplement diety należy skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia:

 1. Justyna Baraniak, Małgorzata Kania-Dobrowolska: Działanie moczopędne wybranych surowców roślinnych,
 2. Maciej Domański, Kazimierz Ciechanowski: Leki moczopędne – zastosowanie we współczesnej terapii, Medycyna po Dyplomie
 3. Mateusz Emanuel Senderski: Prawie wszystko ziołach i ziołolecznictwie,
 4. Halina Strzelecka, Józef Kowalski: Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.