› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Energa

Znaczenie i dawkowanie kwasu foliowego

› poradnik 9 miesięcy temu    29.12.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Znaczenie i dawkowanie kwasu foliowego

Suplementacja kwasu foliowego ma ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka. Wbrew obiegowej opinii nie jest to witamina, po którą powinny sięgać tylko przyszłe mamy. Tak naprawdę odpowiedni poziom i dawkowanie kwasu foliowego mają wpływ na zdrowie każdego człowieka.

Kwas foliowy – bardzo ważna witamina
 

Kwas foliowy to witamina z grupy B, konkretnie B9, znamy go również pod nazwą folacyna albo folan. Choć kojarzymy go głównie z suplementami dla kobiet w ciąży, jego wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest znacznie większy. Warto poznać bliżej właściwości tej niezwykłej substancji, szczególnie, że nie jest syntetyzowana w organizmie, spożywamy ją z reguły w niewystarczających dawkach. Co za tym idzie niedobory nie należą do rzadkości i mogą mieć poważne konsekwencje.

Kwas foliowy dla zdrowia człowieka
 

Odpowiednia dawka kwasu foliowego jest niezbędna dla wielu narządów i układów, tak naprawdę wpływa na cały organizm. Zacznijmy od tego, że odgrywa znaczącą rolę w działaniu układu krwiotwórczego, nerwowego oraz w rozwoju wszystkich komórek ustrojowych. Kwas foliowy jest współodpowiedzialny za wytwarzanie czerwonych krwinek, a zatem również za profilaktykę anemii. Jest także substancją, która wspiera funkcjonowanie układu krążenia, chroni przed miażdżycą. Witamina B9 uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych, co w praktyce oznacza tworzenie materiału genetycznego komórek, ma więc istotny wpływ na tak ważne funkcje jak rozmnażanie i wzrost. Odpowiednia dawka kwasu foliowego jest warunkiem prawidłowego działania układu pokarmowego, wspiera bowiem zdrowie wątroby, jelit oraz żołądka, uczestniczy w tworzeniu soku żołądkowego. Ma również duży wpływ na zapobieganie nowotworom jelita grubego, żołądka, a także szyjki macicy.

dawkowanie-kwasu-foliowego.jpg

Nie do przecenienia jest wpływ folacyny na zdrowie psychiczne Bierze udział w przekształcaniu aminokwasów, procesach wytwarzania serotoniny oraz noradrenaliny. Zażywanie kwasu foliowego pomaga ukoić nerwy, redukuje odczuwanie i wpływ stresu. Udowodniono naukowo, że niedobory kwasu foliowego czynią nas bardziej podatnymi na depresję.

Niedobory kwasu foliowego – przyczyny i konsekwencje
 

Biorąc pod uwagę tak szerokie spektrum działania witaminy B9 warto zapamiętać, że braki w organizmie mogą doprowadzić m.in. do:

 • anemii,
 • biegunek,
 • spowolnienia syntezy DNA
 • upośledzeń układu nerwowego
 • nasilenia  procesów miażdżycowych,
 • choroby niedokrwiennej serca, udarów mózgu itd.,
 • wyższego ryzyka zmian nowotworowych,
 • zaburzeń psychicznych o charakterze depresyjnym.

Jeśli chodzi o przyczyny niedoborów kwasu foliowego najczęściej wymienia się:

 • niewystarczającą podaż w diecie,
 • upośledzone wchłanianie jelitowe.
 • wyższe zapotrzebowanie (ciąża, zakażenia, przewlekła niedokrwistość hemolityczna, nowotwory),
 • zaburzenia metabolizmu kwasu foliowego.

kobieta-z-koszykiem-warzyw-i-owocow.jpg

Kwas foliowy dla przyszłych mam
 

Omawiając znaczenie i dawkowanie kwasu foliowego należy zatrzymać się nad aspektem suplementacji i macierzyństwa (planowanie, ciąża i karmienie). Pamiętajmy o tym, że przyjmowanie odpowiedniej dawki folacyny jest zalecane już w okresie przed zajściem w ciążę. Jest to bardzo istotne zarówno dla organizmu mamy, jak i dla prawidłowego rozwoju płodu i zdrowia dziecka. Najważniejszą kwestią jest tu profilaktyka powstawania wad cewy nerwowej u płodu. Mogą one rozwijać się już w pierwszych tygodniach życia płodowego, dlatego tak istotna jest suplementacja jeszcze przed zapłodnieniem i od początku ciąży. O podwyższonym ryzyku powstania wad cewy nerwowej można mówić szczególnie w przypadku:

 • rodzin, w których wady tego typu pojawiały się do czwartego pokolenia wstecz,
 • jeśli stwierdzono  podwyższony poziom białka płodowego w surowicy,
 • u kobiet przyjmujących leki przeciwpadaczkowe,
 • u kobiet chorych na cukrzycę.

Oczywiście nie zapominamy o tym, że dawka kwasu foliowego przyjmowana systematycznie chroni także przed anemią ciężarnych.

Dlaczego suplementacj kwasu foliowego jest tak ważna?
 

Witamina B9 to substancja obecna w wielu pokarmach i rozpuszczalna w wodzie, ale także wrażliwa na działanie wysokiej temperatury, wartości pH czy światła. W praktyce oznacza to, że kwas foliowy ulega zniszczeniu w procesach obróbki termicznej, podczas długiego przechowywania. Od 50 do 90% zawartości kwasu foliowego traci się podczas  przetwarzania i gotowania żywności. Bogate w witaminę B9 warzywa liściaste mogą stracić w ciągu 3 dni nawet do 70% wyjściowej zawartości folacyny, jeśli przechowuje się je w temperaturze pokojowej. Co za tym idzie suplementy to często najlepsze rozwiązane, aby zapewnić prawidłową podaż tej substancji. Jeśli chodzi o kwas foliowy dawkowanie i właściwości, zostały szczegółowo omówione na stronie http://www.swiadomemacierzynstwo.com/kwas_foliowy. Zaleca się przyjmowanie odpowiednich preparatów (np. Folik), tak aby zapewnić dobowe zapotrzebowanie, które u osoby dorosłej wynosi 100-180 mcg, w okresie ciąży – ok.400 mcg/24h, a czasie karmienia piersią - około 500 mcg. W praktyce profilaktyczna dawka dla kobiet w ciąży to 0,4 mg kwasu foliowego dziennie na co najmniej 1 miesiąc przed poczęciem i w pierwszym trymestrze ciąży. Kobiety, które urodziły już dziecko z wadą cewy nerwowej powinny zażywać większą dawkę - 4 mg kwasu foliowego na dobę. Poza indywidualnymi rekcjami alergicznymi i nadwrażliwością na kwas foliowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, nie ma żadnych przeciwwskazań do przyjmowania preparatów takich jak Folik.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.