› poradnik |
ponad rok temu
9.12.2018 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Elektrolity to wodne roztwory jonów, m.in. magnezu, potasu, sodu oraz chlorków. Odgrywają one ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu – uczestniczą w licznych procesach biochemicznych, które zachodzą w ciele. Dlatego warto zadbać o ich prawidłowy poziom. Zobacz, na czym dokładniej polega ich działanie, jak ich sobie dostarczyć oraz czy i kiedy wskazana jest suplementacja.
Zachowanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej wspomaga prawidłową pracę organizmu. Wszystko dlatego, że jony, których wodnymi roztworami są elektrolity, mają ładunek elektryczny. Ich zadaniem polega więc, w uproszczeniu, na wsparciu poprawnego przesyłania impulsów elektrycznych między neuronami. To zaś przekłada się na niezakłóconą komunikację między mózgiem a wszystkimi organami ciała.
Jony dostarczane w postaci elektrolitów w konsekwencji swoich własności wspomagają m.in.:
Elektrolity – na czczo czy po jedzeniu dostarczasz sobie przede wszystkim wraz z wodą i innymi przyjmowanymi płynami. Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu. Zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), dorosły mężczyzna powinien przyjmować ok. 2 l płynów dziennie, zaś kobieta – 2,5 l dziennie[1]. Podstawą jest więc regularne picie wody, soków, a także przyjmowanie płynów w innej postaci – np. tej zawartej w owocach czy zupach.
Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach zapotrzebowanie na wodę, a co za tym idzie – na elektrolity – może być większe. Dzieje się tak m.in. przy:
Pamiętaj, że gdy odczuwasz uczucie pragnienia, powinieneś jak najszybciej zadbać o wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej, a więc nawodnienie. Aby przyspieszyć ten proces, można sięgnąć po suplementy diety zawierające elektrolity w łatwo przyswajalnej postaci. Kiedy możesz przyjąć elektrolity? Na czczo czy po posiłku – to nie ma większego znaczenia. Suplementacja sprawi, że poziom nawodnienia zostanie przywrócony, co wspomoże prawidłową pracę twojego organizmu.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |